Rozmowa kwalifikacyjna w branży IT – jak się przygotować?

21 września 2022

To pytanie zadaje sobie każda osoba chcąca wkroczyć do branży IT, ale nie tylko. To jak zaprezentujemy się na rozmowie kwalifikacyjnej zależy na naszej karierze. Więc jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w IT? Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze IT? O co zapytać na rozmowie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, zwiększając swoje szanse na zatrudnienie w wymarzonej firmie.

Co robić przed rozmową z rekruterem IT? 

Rozmowa z rekruterem IT może być stresująca, tym bardziej jeśli dopiero zaczynamy działać w branży IT. Warto pamiętać, że rekruter nie jest osobą techniczną i nie będzie Cię od razu dopytywać o szczegóły. Co zatem warto powtórzyć przed rozmową?

Informacje o firmie

Nic tak nie robi wrażenia na rekruterze IT, jak kandydat który jest zainteresowany misją i działaniem firmy. Przed rozmową przejrzyj stronę www firmy, zerknij na ich produkt, misję i social media. Często można znaleźć tam ciekawe informacje, o których warto wspomnieć na rozmowie rekrutacyjnej. 

Przygotuj się na banalne pytania

Wiele rekruterów IT idzie (niestety) za stereotypowym schematem. Przygotuj się zatem na pytania typu wady/zalety, czy nawet zadania “sprzedaj mi ten długopis”. Pytania jakie często potrafią pojawić się na rozmowach kwalifikacyjnych odnośnie ról znajdziesz tutaj.

Rozgrzej język

Branża IT wymaga znajomości j. angielskiego. Jeśli pracowałeś/aś w międzynarodowym zespole – nie masz się czym martwić. Jeśli natomiast jest to dla Ciebie nowość – poćwicz. Przypomnij sobie tradycyjne zwroty, jak i słówka z branży IT. Zaśpiewanie piosenki anglojęzycznej przed wystąpieniem, ma duży wpływ na akcent. Może warto spróbować?

Praktyka czyni mistrza

Poproś ludzi wokół ciebie, aby pomogli ci w odpowiedzi na każde pytanie, na które możesz nie wiedzieć, jak odpowiedzieć. Przeczytaj opis stanowiska i zapoznaj się z obowiązkami, jakie wiążą się z rolą. Jeśli to możliwe, poproś kogoś z firmy, aby wszystko z Tobą omówił, abyś mógł udzielić mu jak najlepszych informacji.

Szczerość przede wszystkim

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest bycie prawdomównym. Odpowiadając na większość pytań, należy unikać składania fałszywych oświadczeń. Kłamstwo ma krótkie nogi!

Zadbaj o spokojne otoczenie

Przed każdą rozmową kwalifikacyjną możemy odczuwać stres – i to jest całkowicie normalne! Podczas rozmowy przeprowadzanej zdalnie zadbaj o spokojne miejsce. Takie, gdzie wiesz, że nikt Ci nie przeszkodzi. Zamknij okno, aby niespodziewana karetka nie zagłuszyła dźwięku oraz wybierz wygodne miejsce. Takie, w którym będzie Ci się chciało siedzieć przez godzinę bez ruchu! Pamiętaj też o szklance wody w okolicy, naładowaniu sprzętu i sprawdzeniu dźwięku i kamery.

Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterze IT? 

Nie ma się czego bać podczas rozmowy z rekruterem IT. Rekruterowi zależy, aby zatrudnić odpowiednią osobę, jak najszybciej. Dlatego musisz zastanowić się, czy i dlaczego pasujesz do danej roli. Przedstawienie tej wizji rekruterowi może dużo zdziałać i z pewnością zostaniesz zapamiętany – a oto chyba chodzi? Rozmowa kwalifikacyjna to rozmowa, nie przesłuchanie.

Kto pyta nie błądzi

Poza wiedzą o firmie, wizji, czy odpowiednim doświadczeniu, warto pokazać swoje zainteresowanie również w inny sposób – zadając pytania. Oczywiście wszystko zależy od roli na którą aplikujemy. Co zrobić, aby się nie rozczarować? Zerknij na pytania w kolejnym artykule.

Słuchaj i notuj

Słuchaj uważnie otrzymanych instrukcji. Postaraj się zrozumieć punkty, które rekruter IT chce przekazać. Rób notatki i zapisuj wszystko, co Twoim zdaniem może się przydać w przyszłości.

Czy rekruter może zadać techniczne pytanie?

Rzadko się to zdarza, aby rekruter IT na pierwszej rozmowie pytał o zagadnienia techniczne. Nie znaczy to jednak, że nie warto być przygotowanym! Niektóre procesy rekrutacyjne wymagają wykonania zadania na początku rekrutacji, inne natomiast dopiero w późniejszych etapach. Co warto zrobić? Zapytać rekrutera IT o przebieg rozmowy. Rekruter powie Ci jakie kwestie poruszy oraz jak będą wyglądały późniejsze etapy. 

Czy rozmowa kwalifikacyjna z rekruterem IT jest decydująca? 

Niekoniecznie. Zazwyczaj to właśnie od rekrutera zależy, kto przechodzi do kolejnego etapu, ale nie zawsze. Rekruter IT podczas rozmowy tworzy notatkę, którą często przekazuje do osoby odpowiedzialnej za kolejny etap rekrutacji. Czasem jest to Hiring Manager, Team Lead, czy nawet Head of Engineering. Dlatego nie warto zakładać negatywnych scenariuszy. Poczekaj na wartościowy feedback, bo taki powinieneś/aś otrzymać. Jeśli natomiast trafi do Ciebie feedback bez żadnych informacji, dopytaj rekrutera (nawet przez LinkedIna), co możesz poprawić!  

Rozmowa kwalifikacyjna – zakończenie

Kończąc rozmowę z rekruterem dopytaj, kiedy otrzymasz feedback i podziękuj za rozmowę. Teraz pozostaje tylko czekać na informację o kolejnym etapie rekrutacji. Jeśli zastosowałeś/aś powyższe wskazówki – nie masz się czym martwić! Jeśli masz jakieś pytanie, możesz skonsultować je z jednym z naszych rekruterów – kontakt znajdziesz tutaj

About the Authors

Natalia ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.