Pytania do rekrutera – O co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej w branży IT?

6 października 2022

Umawiając się na rozmowę z rekruterem IT, spodziewamy się lawiny pytań. Można też wykorzystać ten czas na lepsze zrozumienie tego stanowiska, czy samej organizacji firmy. Jakie pytania warto zadać rekruterowi? Czy warto mieć pytania do rekrutera? Tego dowiesz się z tego artykułu! 

Czego spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czas trwania rozmowy jest inny w każdym procesie. Spodziewać możesz się pytań o Twoje doświadczenie, czy motywację do zmian – pewniaki.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jakie pytania mogą paść ze strony rekrutera zajrzyj tutaj.

Czy warto zadawać pytania rekruterowi? 

Zdecydowanie warto zadawać pytania rekruterowi. Dzięki temu lepiej możesz poznać stanowisko, na które aplikujesz, czy też całą organizację. Zadawanie pytań rekruterowi może wywrzeć na nim dobre wrażenie. Pokaże to, że jesteś zainteresowany/a nie tylko chęcią zarabiania, ale poznania firmy. 

Pamiętaj, że rekruter może nie znać odpowiedzi na każde Twoje pytanie. Ale jeśli dał Ci znać, że wróci do Ciebie z tą informacją – to nie ma żadnego problemu. 

Rekruterzy to też ludzie i nie muszą wiedzieć wszystkiego. Rekruter IT to również osoba nietechniczna, dlatego nie ma obowiązku znajomości każdego aspektu. 

Kiedy zadać pytanie rekruterowi? 

Pytania do rekruterów możesz zadać podczas komunikacji telefonicznej/wideo, ale także wysłać je w formie mailowej. Często się zdarza, że rekruterzy kontaktują się z kandydatami poprzez Linkedina – jest to również świetna forma komunikacji. Znacznie szybsza niż mailowa. 

Większość rekruterów podczas pierwszej rozmowy ma przeznaczony czas na zadawanie pytań i powinna Cię o tym powiadomić na wstępie rozmowy. Jeśli jednak rekruter nie zaproponuje Ci momentu na zadanie pytań – nie bój się. Wtrąć swoje pytania w rozmowę. Jeśli rekruter nie będzie chciał odpowiadać na Twoje pytania, wiesz, masz pierwszą czerwoną flagę…

O co musisz zapytać rekrutera? 

Na pytanie o co zapytać rekrutera, odpowiedzi jest multum. Dlatego podzieliliśmy je na kategorie, aby ułatwić Ci przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT. Jakie pytania do rekrutera musisz zadać?

Stanowisko

To jedne z najważniejszych pytań odnośnie procesu. Każdy kandydat powinien mieć jasno przedstawione zadania i obowiązki. Jak poznać je lepiej? Zapytać rekrutera na pierwszej rozmowie. Pozwoli Ci to jasno poznać stanowisko i wiedzieć, co właściwie będziesz robić. Możesz wykorzystać poniższe pytania:

 1. Czego oczekujecie od kandydata?
 2. Jaka jest idealna osoba na to stanowisko?
 3. Jak wygląda typowy dzień w pracy na stanowisku X?
 4. Co dokładnie robi u Was osoba na stanowisku X?

Zespół

Od zespołu zależy sukces firmy. Jeśli charaktery nie będą do siebie dopasowane, może grozić spór, który nie wyjdzie nikomu na plus. Dlatego warto jest zapytać o to jak wygląda zespół i czy będzie możliwość poznania tych osób. Jak możesz to ująć w słowa? 

 1. Czy możesz mi opowiedzieć o potencjalnym przyszłym zespole?
 2. Z kim będę pracować?
 3. Kto jest w tym zespole? (konkrety – imiona)
 4. Czy w toku rekrutacji będę mieć okazję ich poznać?

Ławka

Sytuacja ławek w firmie to nic innego, niż czekanie na projekt. Firma zapowiada wiele ciekawych projektów, a jak przyjdzie co do czego, to czekasz, zajmując się jakimiś wypychaczami. Świetny sposób na zarobek? Pewnie, ale czy chcesz mieć staż seniora z wiedzą mida? Jak uniknąć tej sytuacji? Zadaj te pytania na rozmowie rekrutacyjnej i miej pewność, że na niej nie skończysz! 

 1. Jak od teraz na przestrzeni ostatniego roku wygląda u was sprawa “ławek”?
 2. Co jest/było ich główną przyczyną?
 3. Jakie “role” przeważnie na niej zasiadały?

Technologie

Nie raz udało nam się usłyszeć o niezapowiedzianych wcześniej technologiach w projekcie. Pytanie o technologie podczas procesu rekrutacyjnego pozwoli Ci lepiej zbadać sytuację i poznać. Niech technologie danej firmy nie będą dla Ciebie zagadką!

 1. Zadaj kilka pytań o architekturę projektu.
 2. Zapytaj o to jakie konkretne technologie wykorzystywane są w poszczególnych komponentach.

Twoja przyszłość w firmie i otoczenie

Dołączając do nowej firmy, liczysz na rozwinięcie swoich umiejętności. Ale jak sprawdzić, czy firma chce Ci w tym pomóc? Pytając o codzienne wyzwania, czy plany na Twoją osobę, będziesz znacznie bliżej celu. Spróbuj z następującymi tematami!

 1. Poproś o rozmowę z innymi członkami zespołu, czyli z osobami z którymi będziesz pracować bezpośrednio.
 2. Zapytaj czy firma oferuje poszczególne szkolenia i kursy.
 3. Zapytaj jakie są oczekiwania względem Ciebie w ciągu pierwszych 30-60-90 dni.
 4. Zapytaj ile projektów czeka w kolejce, ile ich jest obecnie w toku i ile osób + w jakich rolach pracuje w każdym z nich.

Czy te pytania do rekrutera pozwolą Ci lepiej poznać firmę?

Zdecydowanie! Zadanie powyższych pytań pozwoli Ci na podjęcie decyzji, czy ta firma to TA firma. Aby, jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy zobacz nasz poprzedni wpis. A teraz życzymy Ci powodzenia w odnalezieniu idealnej firmy z misją. 

E-book “Rekrutacyjny Czerwiec”

Chcesz otrzymać e-book o tym, jak uniknąć nieudanej współpracy? Wystarczy, że pobierzesz poniższy e-book. W e-booku Agnieszka & Aneta przytaczają jedne z najczęstszych powodów rozstań z firmami. Mają je prosto z rynku, czyli z pierwszej ręki. Podrzucają w nim tematyczne pytania, które warto zadać podczas rekrutacji … Żeby się nie rozczarować i rozstawać rzadziej, niż częściej. Pobierz teraz i daj nam swój feedback! 

Rekrutacyjny Czerwiec (Rekrutacyjny-Czerwiec.pdf)

About the Authors

Natalia 🐈‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.