Najpopularniejsze pytania rekruterów IT

24 października 2022

O co pyta rekruter IT? Jakie są najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Co warto powtórzyć przed rozmową z rekruterem? Pytania rekruterów przedstawione w tym artykule pomogą Ci zdobyć większą pewność siebie i większą szansę na zdobycie wymarzonej pracy. 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT?

O co zadbać przed rozmową kwalifikacyjną? Co przygotować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiadamy w poprzednim artykule ….. LINK. Ważne jest, aby być spokojnym i przygotować się na najpopularniejsze pytania, co zdecydowanie pozwoli nam na lepsze zaprezentowanie się. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, więc czemu nie poświęcić chwili na przygotowanie? 

Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w IT

Pierwsze spotkanie z rekruterem najczęściej dotyczy poznania Ciebie i zaprezentowania oferty. Może, ale nie musi być ono decyzyjne. Większość z tych pytań pewnie już znasz z przeszłości. Co nie znaczy, że nie możesz przygotować sobie na nie odpowiedzi! 

Coraz częściej w IT nie jest szukana osoba z odpowiednim doświadczeniem, ale również mindsetem i cechami charakteru. 

Pytania rekrutacyjne dotyczące Twojej osoby

Każdy rekruter nastawiony jest na poznanie Cię, dlatego pierwsza rozmowa najczęściej nie dotyczy spraw technicznych. Na jakie pytania warto się przygotować? 

 • Co przekonało Cię w ofercie, że zdecydowałeś/aś się aplikować? 
 • Dlaczego chcesz zmienić obecne miejsce pracy? 
 • Dlaczego uważasz, że to właśnie Ty pasujesz na to stanowisko?
 • Co jest najważniejsze w roli XYZ z Twojej perspektywy?
 • Czego Ty oczekujesz od strony pracodawcy, aby była wieloletnia współpraca?
 • Czy miałeś/aś do czynienia z XYZ branżą?
 • Co Cię motywuje do pracy?
 • Czego szukasz w nowym projekcie?
 • Czy przez pandemię zmienił się jakoś Twój sposób pracy? 

Pytania rekuterów dotyczące stanowiska i kultury firmy 

Przesyłając swoje CV do firmy, dostarczasz rekruterowi informację o swoim doświadczeniu. Nie znaczy to jednak, że dzięki temu, nie zostaniesz o nie zapytany. Przygotuj się na te zagadnienia:

 • Podejście do juniorów
 • Podejście do technologii
 • Teamwork
 • Poczucie wyższości

Pytania techniczne dotyczące danego stanowiska

Najczęściej rozmowa techniczna trwa ponad godzinę. Pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie warunki wokół Ciebie (checklista tutaj). Często zdarza się, że rozmowa techniczna przeprowadzana jest przez nawet 2 osoby. Jest to świetna okazja na lepsze poznanie zespołu. 

Rozmowę techniczna zaczynamy od omówienia najciekawszych projektów z CV i kontynuacji tego tematu. Osoba prowadząca zazwyczaj zadaje pytania pogłębione o organizację zespołu (role i zakres obowiązków), współpracę z klientem lub product ownerem, metodykę oraz procesy.

Sama nazwa tego etapu wskazuje na jakieś zadanie. Jeśli tak będzie – powinieneś/naś wiedzieć o tym wcześniej. Może to być również przeprowadzone w modelu rozmowy, gdzie nie będziesz musiał/a robić nic dodatkowego.

O czym warto pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej w IT?

To również rozmowa rekrutera z Tobą. Musi on przejść twoja rekrutację. Bądź czujny na każdą czerwoną flagę. Przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać, żeby lepiej poznać dane stanowisko. Możesz zajrzeć tutaj

E-book “Rekrutacyjny Czerwiec”

Chcesz otrzymać e-book o tym, jak uniknąć nieudanej współpracy? W e-booku Agnieszka & Aneta przytaczają jedne z najczęstszych powodów rozstań z firmami i dodatkowe pytania rekruterów. Mają je prosto z rynku, czyli z pierwszej ręki. Podrzucają w nim tematyczne pytania, które warto zadać podczas rekrutacji … Żeby się nie rozczarować i rozstawać rzadziej, niż częściej. Pobierz teraz i daj nam swój feedback! 

Rekrutacyjny Czerwiec (Rekrutacyjny-Czerwiec.pdf)

About the Authors

Natalia ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.