O co pyta rekruter IT? Jakie są najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej? Co warto powtórzyć przed rozmową z rekruterem? Pytania rekruterów przedstawione w tym artykule pomogą Ci zdobyć większą pewność siebie i większą szansę na zdobycie wymarzonej pracy.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w branży IT?
O co zadbać przed rozmową kwalifikacyjną? Co przygotować? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiadamy w poprzednim artykule ….. LINK. Ważne jest, aby być spokojnym i przygotować się na najpopularniejsze pytania, co zdecydowanie pozwoli nam na lepsze zaprezentowanie się. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, więc czemu nie poświęcić chwili na przygotowanie?
Najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej w IT
Pierwsze spotkanie z rekruterem najczęściej dotyczy poznania Ciebie i zaprezentowania oferty. Może, ale nie musi być ono decyzyjne. Większość z tych pytań pewnie już znasz z przeszłości. Co nie znaczy, że nie możesz przygotować sobie na nie odpowiedzi!
Coraz częściej w IT nie jest szukana osoba z odpowiednim doświadczeniem, ale również mindsetem i cechami charakteru.
Pytania rekrutacyjne dotyczące Twojej osoby
Każdy rekruter nastawiony jest na poznanie Cię, dlatego pierwsza rozmowa najczęściej nie dotyczy spraw technicznych. Na jakie pytania warto się przygotować?
- Co przekonało Cię w ofercie, że zdecydowałeś/aś się aplikować?
- Dlaczego chcesz zmienić obecne miejsce pracy?
- Dlaczego uważasz, że to właśnie Ty pasujesz na to stanowisko?
- Co jest najważniejsze w roli XYZ z Twojej perspektywy?
- Czego Ty oczekujesz od strony pracodawcy, aby była wieloletnia współpraca?
- Czy miałeś/aś do czynienia z XYZ branżą?
- Co Cię motywuje do pracy?
- Czego szukasz w nowym projekcie?
- Czy przez pandemię zmienił się jakoś Twój sposób pracy?
Pytania rekuterów dotyczące stanowiska i kultury firmy
Przesyłając swoje CV do firmy, dostarczasz rekruterowi informację o swoim doświadczeniu. Nie znaczy to jednak, że dzięki temu, nie zostaniesz o nie zapytany. Przygotuj się na te zagadnienia:
- Podejście do juniorów
- Podejście do technologii
- Teamwork
- Poczucie wyższości
Pytania techniczne dotyczące danego stanowiska
Najczęściej rozmowa techniczna trwa ponad godzinę. Pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie warunki wokół Ciebie (checklista tutaj). Często zdarza się, że rozmowa techniczna przeprowadzana jest przez nawet 2 osoby. Jest to świetna okazja na lepsze poznanie zespołu.
Rozmowę techniczna zaczynamy od omówienia najciekawszych projektów z CV i kontynuacji tego tematu. Osoba prowadząca zazwyczaj zadaje pytania pogłębione o organizację zespołu (role i zakres obowiązków), współpracę z klientem lub product ownerem, metodykę oraz procesy.
Sama nazwa tego etapu wskazuje na jakieś zadanie. Jeśli tak będzie – powinieneś/naś wiedzieć o tym wcześniej. Może to być również przeprowadzone w modelu rozmowy, gdzie nie będziesz musiał/a robić nic dodatkowego.
O czym warto pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej w IT?
To również rozmowa rekrutera z Tobą. Musi on przejść twoja rekrutację. Bądź czujny na każdą czerwoną flagę. Przygotuj sobie listę pytań, które chcesz zadać, żeby lepiej poznać dane stanowisko. Możesz zajrzeć tutaj.
E-book “Rekrutacyjny Czerwiec”
Chcesz otrzymać e-book o tym, jak uniknąć nieudanej współpracy? W e-booku Agnieszka & Aneta przytaczają jedne z najczęstszych powodów rozstań z firmami i dodatkowe pytania rekruterów. Mają je prosto z rynku, czyli z pierwszej ręki. Podrzucają w nim tematyczne pytania, które warto zadać podczas rekrutacji … Żeby się nie rozczarować i rozstawać rzadziej, niż częściej. Pobierz teraz i daj nam swój feedback!