LinkedIn – czym jest, dla kogo, jak go używać i udoskonalić?

27 października 2022

Co to jest LinkedIn? Dla kogo jest LinkedIn? Jak używać LinkedIn? Jak stworzyć skuteczny profil LinkedIn? Jakie elementy profilu są najważniejsze? Portal, który pozwoli Ci znaleźć wymarzoną pracę, jest dostępny od ręki! Poświęć chwilę i wejdź w świat LinkedIn z pełną świadomością. W artykule dowiesz się, jak uzupełnić profil, aby osiągnąć swój cel oraz wiele innych! 

Czym jest LinkedIn?

LinkedIn to portal społecznościowy mający znacznie bardziej “poważny” cel niż Facebook. Na LinkedIn możesz zbudować swój profesjonalny profil w formie CV. Uzupełniasz swoje doświadczenie, kursy, umiejętności, czy certyfikaty. To platforma, dzięki której możesz znaleźć pracę, ale również pozyskać klientów. 

Obecnie LinkedIn ma 4 830 000 użytkowników z samej Polski! Liczba ta stale rośnie, co jest dowodem na to, że warto się tutaj udzielać. Chociażby, jako medium społecznościowe do codziennego przeglądania – gwarantujący Ci wartościowe treści.

Dla kogo jest LinkedIn?

LinkedIn jest dla każdego! Dla senior programisty, dla osoby wchodzącej do branży, dla sprzedawców, marketerów itd. Jest to portal wielobranżowy. Nie tylko branża IT ma tutaj powodzenie. Dlatego nie musisz się dłużej zastanawiać!

Dlaczego LinkedIn jest ważny w budowaniu kariery? 

Profesjonalny profil LinkedIn to Twoje najaktualniejsze CV. Udzielając się w komentarzach i tworząc treści, nawiązujesz nowe znajomości. Dzięki temu możesz spodziewać się nowych ofert pracy. Regularnie działając na LinkedIn możesz zbudować swoją markę osobistą, która pozwoli Ci na uzyskanie wizerunku eksperta! 

Zalety posiadania LinkedIn

Dlaczego warto stworzyć profil? Zalet posiadania konta na LinkedIn jest masa. Pozwól, że przedstawimy Ci trzy główne zalety posiadania konta na tej platformie. Jesteśmy pewni, że zmotywują Cię do założenia tutaj profilu. 

Oferty pracy

Dobrze uzupełniony profil = dobre CV. Jeśli zależy Ci na zyskaniu nowych ofert pracy, uzupełnij swój profil, jak najbardziej to możliwe. Większość rekruterów działa poprzez LinkedIn. Dodatkowo możesz dodać nakładkę na zdjęcie profilowe “open to work” jeśli szukasz pracy. Już w przeciągu paru godzin, możesz spodziewać się wiadomości od zainteresowanych rekruterów. 

Budowanie sieci kontaktów/klientów

Mistrzowski profil to aktywny profil! Dodawanie do kontaktów osób, które nas interesują to świetny pomysł na poszerzanie swojego zasięgu. Dzięki temu możesz dotrzeć do osób z Twojej wymarzonej firmy i podpytać o otwarte rekrutacje, ale również zyskać klientów. Dodatkowo mając LinkedIn Premium możesz przeglądać i wyświetlać swój profil większej liczbie użytkowników!

Budowanie marki osobistej

Komentując wpisy innych, publikując treści i nawiązując kontakty, tworzysz markę osobistą. Tworzenie marki pozwala Ci na uzyskanie wizerunku eksperta, współprac, czy nawet powodu do negocjacji wyższych stawek.

Jak uzupełnić profil osobisty? 

Jak stworzyć profesjonalny profil? Aby Twój profil przyciągał uwagę, musisz poświęcić trochę czasu na szczegółowe uzupełnienie informacji. 

Zdjęcie profilowe i baner

Dodaj zdjęcie profilowe – najlepiej sprawdzi się zdjęcie, jakie masz w swoim CV. Przedstawiające Ciebie, bez żadnych upiększaczy. Oczywiście nie jest ono konieczne, ale budzi większe zainteresowanie. Baner również powinien być profesjonalny, nawiązujący do tego czym się zajmujesz. Możesz dodać baner Twojej firmy, aby szerzyć jej rozpoznawalność.

Nagłówek i opis

Na widoczność profilu wpływa Twój podpis. Użyj w nagłówku słów kluczy dotyczących tego, czym się zajmujesz. Jeśli jesteś senior developerem, możesz wypisać technologie, w jakich pracujesz lub nazwy stanowisk, jakimi jesteś zainteresowany/a.

Opis służy do opisania swoich zajawek, wartości, czy ścieżki kariery. Możesz uzupełnić tutaj informacje, które nie znalazły swojego miejsca w rubrykach stworzonych przez LinkedIn. Lub stworzyć „podsumowanie profilu”.

Podsumowanie zawodowe

LinkedIn to przecież Twój profil zawodowy! Uzupełnij informacje o swoim doświadczeniu ze szczegółami. Rozpisz swoje zadania i odpowiedzialności na każdym stanowisku. Zwiększy to rzetelność Twojego profilu. Optymalizacja profilu LinkedIn – zapomnij o miejscach pracy, które nie wnoszą nic do Twojej kariery. Jeśli masz doświadczenie w branży IT, prace dorywcze na studiach nie są brane pod uwagę, więc po co tracić czas na ich uzupełnianie. 

Umiejętności i certyfikaty 

Świetna opcja, jeśli chcesz  żeby Twój profil LinkedIn został zauważony przez rekruterów. LinkedIn pozwala umieścić informacje o umiejętnościach, certyfikatach i kursach. Możesz nawet zdobywać odznaki LinkedIn za ukończone testy. Wystarczy, że np. znając Pythona, dodasz go do umiejętności i wyrazisz chęć wzięcia udziału w teście. Możesz to zrobić dla posiadania wartościowego profilu, ale także dla sprawdzenia się. Wiedz, że rekruterzy również na to patrzą! 

Rekomendacje

Najważniejszy element profilu LinkedIn. Poproś o napisanie rekomendacji swoich byłym/obecnych współpracowników. Nic tak nie buduje opinii o człowieku, jak rekomendacja podpisana imieniem i nazwiskiem innej osoby. To jak nas opiszą publicznie inni ma przecież większą moc. Osoba odwiedzająca profil ma dzięki temu do Ciebie większe zaufanie.

Musisz o tym pamiętać!

Dodatkowe ciekawostki, które będą miały wpływ na Twój profil osobisty.

👉 Czy wiesz, że możesz zmienić adres url profilu? Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia. Dzięki temu możesz pozbyć się niepotrzebnych znaków w adresie url.

👉 Dodawaj do swojej sieci kontaktów tylko osoby, które znasz i chcesz obserwować. Na platformie działają tysiące fake kont, które tylko spamują swoimi ofertami. Sprawdzaj każdy profil, który wysyła Ci zaproszenie!

👉 Jeśli chcesz, żeby wszyscy użytkownicy LinkedIn mogli wysyłać Ci zaproszenia i obserwować Cię, sprawdź, czy masz tę funkcję włączoną w ustawieniach prywatności.

Jak zaistnieć na LinkedIn

Uzupełniając te wszystkie informacje jesteś gotowy/a na podbijanie społeczności LinkedIn. Udzielaj i dziel się wiedzą, a Twój cel z pewnością będzie szybko zrealizowany. Mistrzowski profil będzie Twój! Jeśli chcesz zwiększyć liczbę kontaktów, CandidFuture z przyjemnością przyjmie Twoje zaproszenie!

About the Authors

Natalia 🐈‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.