Dlaczego Twoja firma potrzebuje Employer Brandingu? Czym jest Employer Branding? Jak działania EB mogą zmienić Twój wizerunek? W artykule przedstawimy wady i zalety kampanii employer brandingowej. Opowiemy, jak zacząć budowanie strategii Employer Brandingowej oraz przede wszystkim, jak zwrócić uwagę potencjalnego kandydata.
Budowanie wizerunku pracodawcy w branży IT
Kształtowania wizerunku pracodawcy to podstawa w XXI wieku. Firmy IT muszą zaoferować swoim kandydatom coś więcej niż owocowe czwartki i młody, dynamiczny zespół. Rynek pracownika potrzebuje czegoś więcej.
Działania employer brandingowe
Co zalicza się do działań Employer Brandingowych? Składa się na to wiele różnych działań, np.: kultura organizacyjna firmy, branding wewnętrzny, proces poszukiwania pracy, media społecznościowe, zewnętrzny employer branding, czy EVP. Przygotowaliśmy podsumowanie kilku z nich niżej.
Employer Value Proposition
W kontekście employer brandingu czynnik EVP to podstawowa wartość, którą należy określić na samym początku działań EB. Employer value proposition to nic innego, jak znalezienie wyróżnika. W wyniku tego, wystarczy zadać sobie pytanie: „Co wyróżnia moją firmę?”. Nie skupiajmy się na banalnych formułkach, których używa każda firma. Raczej znajdźmy coś unikalnego, co tylko Twoja firma może spełniać.
Oferty pracy
Twórz oferty, które chce się czytać! Nie używaj oficjalnego języka, dodawaj widełki, opisuj zespół. Dodaj do ogłoszenia coś, co jest wyjątkowo rzadko spotykane, ale bardzo doceniane! Proces rekrutacji pracowników IT jest niezwykle ważnym aspektem EB. Oferta pracy to pierwsze zetknięcie kandydata z firmą, a kolejne etapy jeszcze bardziej na to wpływają. Co zatem warto dodać? Kontakt do osób z zespołu, z którymi potencjalny zatrudniony będzie pracować – kandydat od samego początku będzie mógł sprawdzić te osoby. Dodaj wartości, jakie wyznaje Twoja firma – pokazanie na czym Wam zależy może dodatkowo zmotywować kandydata do aplikacji, jeśli również będzie je podzielał.
Komunikacja w mediach
Stworzenie persony odbiorcy pozwoli firmie na doskonalenie przekazu do konkretnej grupy docelowej. Ma to wpływ na język, charakter treści, czy samą jej zawartość. To rozwiązanie ma na celu wpłynąć na lojalność odbiorców do Twojej marki, czy większe zaangażowanie społeczności
Transparentność wynagrodzeń
W budowanie wizerunku firmy ważna jest transparentność wynagrodzeń. Podanie widełek w ogłoszeniu wpływa na decyzję potencjalnych pracowników. Warto pamiętać, aby widełki nie były zbyt szerokie np. 15-25k. Transparentność można potraktować, jako przejaw partnerstwa. W końcu chcemy oszczędzić czasu osobom, którym nasze widełki nie odpowiadają.
Strona internetowa firmy
Strona www to jedna z wizytówek marki firmy. W to miejsce wchodzi zarówno nasz klient, jak i kandydat. Strona internetowa powinna być łatwa w użyciu i zawierajaca wszystkie ważne informacje o danej firmie . Osoby poszukujące pracy często wchodzą w zakładkę „Zespół”. Czy jest tam rzeczywiście przedstawiony zespół i kontakt do każdego z członków? Do budowania pozytywnego wizerunku potrzebna jest również informacja o naszych wartościach i kulturze organizacyjnej w miejscu pracy.
Zalety pozytywnego wizerunku firmy w rekrutacji IT
Co da Twojej firmie Employer Branding? Poniżej przedstawiamy niektóre z zalet marki dobrego pracodawcy:
- zwiększenie liczby aplikacji kandydatów na oferty pracy,
- zwiększenie liczby aplikacji jakościowych kandydatów,
- zmniejszenie kosztów rekrutacji,
- podniesienie efektywności rekrutacji,
- zwiększenie zaufania partnerów biznesowych,
- sprawniejsza komunikacja w firmie,
- zwiększenie konkurencyjności firmy.
Oczywiście to tylko część zalet tak obszernego działania, jakim jest Employer Branding.
Co może pójść nie tak?
Kreacja. Osoby odpowiedzialne za działania employer brandingowe nie powinny koloryzować sytuacji wewnątrz firmy. Przekazywanie informacji tylko po to, aby zachęcić potencjalnych kandydatów do wzięcia udziału w procesie rekrutacji i niedotrzymanie obietnic na początku – to zły pomysł. Ostatecznie może dojść do odwróconych zamierzeń. Na wizerunek marki pracodawcy składa się prawda. Tworzenie fikcyjnego raju nie zatrzyma nowych pracowników na długo. Podsumowując, usługi employer brandingowe muszą odzwierciedlać prawdziwą sytuację w firmie. Po co tworzyć wizerunek, który już pierwszego dnia zostaje obalony.
Jak może pomóc Twojej firmie CandidFuture?
Mamy w swoim portfolio już kilka udanych działań Employer Brandingowych. Znamy się na tworzeniu dobrego wizerunku firmy w Polsce od zera. Zaczynając na tworzeniu strategii działań employer brandingowych, przez opracowywanie strategii komunikacji, do sukcesu rekrutacyjnego – zatrudnienia. Wiemy, jak działa biznes – kiedy trzeba rekrutować, a kiedy zająć się marką firmy. Dostosujemy działania sourcingowe, employer brandingowe i marketingu rekrutacyjnego do potrzeb Twojej działalności. Daj nam znać, czego potrzebuje Twoja firma i wspólnie rozwiążemy ten problem.