Marketing rekrutacyjny – dlaczego Twoja firma go potrzebuje?

3 listopada 2022

Czym jest marketing rekrutacyjny? Co daje marketing rekrutacyjny IT? Komu jest potrzebny? Czy marketing rekrutacyjny to employer branding? Czy to tylko ogłoszenia rekrutacyjne? Jak wyróżnić się na rynku pracy? Jak MR wpływa na kandydatów pasywnych? Procesy rekrutacyjne stoją? Z dzisiejszego wpisu poznasz odpowiedzi na te i inne pytania. Dowiedz się, w jak prosty sposób możesz dotrzeć do nowych kandydatów, jednocześnie budując świadomość marki.

Czym jest marketing rekrutacyjny IT?

Celem działań firm jest szybkie zrekrutowanie odpowiednich osób, a MR to świetne do tego rozwiązanie. Rekrutacja kandydatów pasywnych może być trudna. Marketing rekrutacyjny IT to działanie łączące dział marketingu z działem HR. Jest to proces, który owocuje przyciągnięciem uwagi potencjalnych kandydatów, ale także budowaniem wizerunku firmy. Składają się na to m.in. kampanie reklamowe i content marketing. MR ma na celu w szybkim czasie „zrekrutować” kandydatów pasywnych za pomocą social media.

Marketing rekrutacyjny a employer branding

Marketing rekrutacyjny IT może działać, jako osobna część aktywności rekrutacyjnych firm i nie musi być częścią EB. Według CandidFuture, działania employer brandingowe powinny być uzupełnione o skoordynowane działania marketingowe dla większego sukcesu. Krótko mówiąc, możemy scharakteryzować marketing rekrutacyjny, jako część employer brandingu firmy.

Budowany employer branding wpływa na jakość i ilość aplikacji kandydatów pasywnych. Dlatego przypadku marketingu rekrutacyjnego mamy wpływ na to do kogo nasz komunikat jest wysyłany.

Proces kampanii rekrutacyjnej

W CandidFuture proces wdrażania marketingu rekrutacyjnego zaczyna się od audytu. Bierzemy pod lupę analizę tożsamości marki, konkurencji i dotychczasowych działań EB. Tworzymy odpowiednie grupy docelowe i wiemy, jak rozmawiać z programistami o ich bolączkach – aby zatrzymać ich w obecnej firmie. Do wprowadzenia strategii marketingu rekrutacyjnego konieczne jest również zbudowanie Employee Value Proposition – a w tworzeniu wartości CandidFuture jest mistrzem! Do działań marketingu rekrutacyjnego zaliczamy również stworzenie dedykowanego landing page, zawierającego logo, kolory i hasła firmy. Mając te podstawy możemy zaczynać promowanie ofert dla kandydatów pasywnych.

Jakie wady i zalety ma marketing rekrutacyjny?

Przy rozważaniu wprowadzenia marketingu rekrutacyjnego pojawi się zdecydowanie więcej zalet. Nie znaczy to jednak, że jest to rozwiązanie dla każdej firmy. Jeśli Twoja firma nie jest transparentna i nie chcesz podawać widełek… MR nie przyniesie Ci żadnych zalet… Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych wad i zalet. Zobacz, czy marketing rekrutacyjny to coś dla Twojej firmy.

Czas

Czas przy marketingu rekrutacyjnym może być jednocześnie wadą i zaletą. Jeśli nasza firma tworzyła wcześniej wartościowe treści i ma zbudowany wizerunek, wprowadzenie kampanii reklamowych powinno zająć mniej czasu. Mając przygotowany taki grunt można rozpocząć tworzenie i promowanie ofert od zaraz. Natomiast, jeśli social media firmy służyły dotychczas do publikacji contentu bez wartości dla odbiorcy, bez odpowiedniej tożsamości , a oferty pracy zawierały tylko wymaganiami – proces zajmie znacznie dłużej.

Zasięg

Dzięki płatnym kampaniom reklamowym mamy dostęp do tysięcy+ nowych odbiorców naszych treści, czy ofert pracy. Dla skutecznego marketingu rekrutacyjnego ważna jest odpowiednia grupa docelowa i słowa klucze. Używając narzędzi marketingu rekrutacyjnego: Google Ads, Facebook Ads, czy LinkedIn Ads możemy szybko zamknąć rekrutację, nie używając sourcingu! Oczywiście, wpływ ma na to kilka aspektów wspominanych wyżej.

Koszt

Koszt samej usługi marketingu rekrutacyjnego jest stosunkowo niski do outsourcingu agencji marketingowej. W kontekście marketingu rekrutacyjnego możemy połączyć do współpracy dwa działy: marketing i HR lub doświadczoną w tym agencję rekrutacyjną, która zna się na rekrutacji i marketingu. Tym samym mając pewność sukcesu kampanii. 

Świadomość marki

Skuteczny employer branding ma za zadanie przyciągnąć najlepszych kandydatów. A jest to bardzo proste! Wystarczy m.in dawać wartość i mówić w social mediach, dlaczego warto pracować akurat w Twojej firmie. Stawka ponad rynkowa nic nie znaczy, jeśli nie dbasz o wewnętrzny employer branding firmy (m.in. obecnych pracowników). Marketing rekrutacyjny IT pozwoli Ci zaistnieć w oczach nowych kandydatów pasywnych.

Jakie media społecznościowe są najskuteczniejsze w branży IT?

Budowanie wizerunku pracodawcy powinno zachodzić w miejscach popularnych dla grupy odbiorców. Najskuteczniejszym medium w branży IT jest zdecydowanie LinkedIn. To tutaj rekruterzy IT, programiści i inne osoby z branży spędzają najwięcej czasu. Świadomość marki pracodawcy powinna być budowana również przez jego pracowników, a LinkedIn właśnie na to pozwala. Wdrożyć marketing rekrutacyjny IT powinniśmy dodatkowo na mniej popularne w branży IT media, takie jak: Facebook, czy wyszukiwarka Google. Coraz częściej oferty rekrutacyjne można znaleźć na takich platformach jak TikTok, czy Twitter. Dlatego ważne jest ustalenie docelowej grupy odbiorców. Czy tak szybko znajdziemy Senior Python Engineera na TikToku?

Kto może być odpowiedzialny za marketing rekrutacyjny?

Jak już wyżej wspominaliśmy, do osób wspierających marketing rekrutacyjny może należeć marketingowiec i hr’owiec. Możesz również skorzystać z konsultingu marketingu rekrutacyjnego. Naszym zdaniem marketing rekrutacyjny IT powinien być dodatkiem do prowadzonych procesów rekrutacyjnych. CandidFuture oferuje usługę 4w1! Zajmujemy się rekrutacją IT, sourcingiem, employer brandingiem i marketingiem rekrutacyjnym. Taki pakiet pozwoli Twojej firmie na rozpoczęcie działań z obszaru marketingu rekrutacyjnego, nie stopując sourcingu. Masz pewność, że nawet podczas działania employer brandingowo dla Twoje firmy, zawsze zarekomendujemy wartościowych kandydatów pasywnych. Zobacz więcej o _naszych usługach i odezwij się do nas!

About the Authors

Nat ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.