Przebranżowienie – jak długo trwa? Czemu branża IT jest tak atrakcyjna? Skoro tu jesteś, to jesteś w dobrym miejscu, by zacząć!
Branża IT rozwija się obecnie bardzo dynamicznie, wciąż powstają nowe technologie i rozwiązania. A co za tym idzie? Rośnie zapotrzebowanie na programistów i inne zawody IT.
Dobrzy specjaliści, pracujący długo na danym stanowisku mogą liczyć na bardzo wysokie zarobki. Także osoby, które dopiero zaczynają pracę w IT, czyli tak zwani “juniorzy” na początku swojej zawodowej drogi mają bardzo dobre wynagrodzenie. Wysokie stawki to jeden z wielu powodów, który często skłania wiele osób do przebranżowienia się. Jednak powodów i motywacji jest więcej. W artykule dowiesz się dlaczego ludzie zmieniają branżę na IT. Jak można przebranżowić się do IT? Jak długo trwa taki proces?
Dlaczego branża IT jest tak atrakcyjna?
Wraz ze wzrostem doświadczenia i umiejętności, wzrasta także wynagrodzenie programistów i innych zawodów z branży IT. Możliwość ciągłego rozwoju oraz awansu jest jednym z czynników dla których ludzie chcą się przebranżowić.
W IT ścieżka kariery wygląda, jak zbieranie poziomów. Na początku zaczynasz od juniora, później z biegiem czasu zostajesz midem (2-4 lata). A po dłuższym czasie masz perspektywę do zmiany stanowiska na seniora (ok. 5 lat +), leada, czy architekta. Myśl o tym, że w przyszłości cały czas czeka na Ciebie coś więcej, jeśli tylko zechcesz jest bardzo kusząca i motywująca.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, cały czas powstają nowe technologie. Języków programowania jest dużo i powstają także nowe frameworki. Czyli ogólnie rzecz ujmując – dla każdego coś fajnego. Powstawanie nowych technologii sprzyja powstawaniu nowych produktów, które często zmieniają codzienne życie wielu osób.
Jednym z czynników, dla których osoby rozpoczynają przygodę w branży IT jest chęć posiadania realnego wpływu na poprawę jakości życia innych ludzi. Jest to związane z tworzeniem rozwiązań technologicznych ułatwiających codzienne funkcjonowanie transportu, medycyny, edukacji, czy innych dziedzin życia społecznego. Myśl o tym, że tworzy się produkt, który pomaga innym jest z pewnością ogromną motywacją do przebranżowienia i podejmowania dalszych wyzwań w IT.
Branża IT będzie rajem dla osób, które uwielbiają analizować i poszukiwać nowych rozwiązań. A także wdrażać te rozwiązania i modyfikować, jeśli zajdzie taka konieczność. Ciągła dynamika i możliwość podejścia do problemu od różnych stron sprawia, że branża IT jest ciekawym rozwiązaniem dla kogoś, kto lubi wprowadzać swoje własne innowacje i obserwować skutki ich działania.
Przebranżowienie – od czego zacząć?
Jeśli chcesz zacząć programować, na początku warto zadać sobie pytanie “co tak naprawdę mnie interesuje?” i “dlaczego chcę nauczyć się programować?” Zastanów się nad swoją motywacją. Zadaj sobie pytanie – w jakim obszarze chciałbym pracować? Zawodów w IT jest bardzo dużo. Jeśli nie chcesz być stricte programistą możesz zostać np. testerem oprogramowania. Więcej na temat specjalności w IT dowiesz się z naszego artykułu “Start w IT. Jaką specjalność wybrać?”
Jedne języki programowania będą bardziej przeznaczone dla aplikacji internetowych, a inne dla mobilnych. Jeśli mobilne, to z jakim systemem operacyjnym. Jeżeli chciałbyś budować takie platformy jak YouTube, Spotify, czy Facebook wybierz Pythona. Jeżeli interesuje Cię bardziej wizualna część aplikacji, pomyśl nad językami frontend, np. JavaScript.
Przeczytaj raporty na temat popularności różnych języków, do czego najczęściej są wykorzystywane oraz jaki jest ich stopień trudności, aby zapoznać się z ogólnymi informacjami na ich temat.
Obecnie popularnym sposobem na rozpoczęcie przygody w IT jest udział w różnego rodzaju płatnych kursach i bootcampach.
Niektóre bootcampy oferują nawet staże w różnych firmach po ich ukończeniu. Wiele kursów wprowadzających w tematykę programowania znajdziesz też na takich platformach jak Udemy, czy Coursera.
Jeśli na początku chcesz uczyć się bezpłatnie, zajrzyj na YouTube, gdzie znajdziesz ogromną ilość filmów instruktażowych dotyczących programowania w różnych językach i nie tylko programowania. Dołącz do grup na Facebooku i obserwuj inspirujących ludzi na LinkedIn. Te działania pomogą zapoznać Ci się z techniczną terminologią i zdobyć nowe znajomości z branży. Kto wie? Być może któryś z programistów, których obserwujesz, zostanie wkrótce Twoim kolegą z zespołu. Zobacz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w IT!
Jak długo trwa proces przebranżowienia?
Przebranżowienie to proces, którego długość trwania różni się w zależności od osoby. Są osoby, którym nauka nowych umiejętności i ich praktyczne zastosowanie zajmie kilka lat, lecz są też takie, które w rok będą w stanie nauczyć się wielu nowych technologii i wejść aktywnie na rynek pracy.
Czynnikami, które mają tutaj znaczenie są motywacja i czas. Jeśli mamy pewien cel, często jesteśmy w stanie włożyć ogromny wysiłek w jego osiągnięcie. Jeśli przy tym mamy również czas na to, aby rozwijać nowe umiejętności, przebranżowienie będzie przebiegało sprawniej. Warto wyznaczyć sobie na początku małe cele, które będzie można realnie osiągać każdego dnia. Jeśli już od początku narzucimy na siebie presję i zbyt dużą ilość rzeczy do nauczenia się, nasza motywacja niestety może gwałtownie spadać.
Prawda jest taka, że nic “samo się nie zrobi”, więc niezależnie od branży i generalnie niezależnie od dziedziny życia, dopiero podejmowanie wyzwań i systematyczna praca spowodują zmiany. Czy jesteś gotowy/a na przebranżowienie?
Pobierz naszego e-booka! Znajdziesz tam wskazówki od doświadczonych specjalistów IT, które z pewnością pomogą Ci na starcie w IT!