Red Flags w rekrutacji IT

22 listopada 2022

Czym są te słynne czerwone flagi w rekrutacji? Na co zwrócić uwagę przed, w trakcie i po procesie rekrutacyjnym? Jak postępować, kiedy widzisz, że coś jest nie tak? W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może dojść do kilku nieciekawych sytuacji… Czytając ten artykuł jesteś na nie gotów!

Czym są Red Flags w rekrutacji IT?

Czerwone flagi to inaczej sygnały ostrzegawcze. Są to wszystkie działania rekrutera i osób odpowiedzialnych za proces rekrutacyjny, które wydają się być podejrzane lub nie na miejscu. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej może dojść do nieprofesjonalnego zachowania rekrutera. Dzięki temu podsumowaniu będziesz wiedział/a, jak działać w takiej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem rozmowy rekrutacyjnej?

Czerwone flagi możemy podzielić na 3 rodzaje. Te przed, w trakcie rozmowy rekrutacyjnej i po niej. Do fazy przed zaliczamy moment od odezwania się do nas rekrutera do wysłania CV, bądź od chwili czytania ogłoszenia do jego wysłania. Co zalicza się do red flags przed rozpoczęciem procesu?

Ogłoszenie rekrutacyjne

Jeśli czytając ogłoszenie, nie możemy zrozumieć, jakie będą nasze zadania – to źle się to zaczyna. W ogłoszeniu widzisz masę różnych technologii, które się nie uzupełniają. Dane stanowisko nie ma nawet podanych widełek. Inne oferty pracy również są napisane chaotycznie. Firma nie dzieli się dalszymi etapami procesu rekrutacji. Brak benefitów dla kandydata, tylko firmy. Często zdarza się, że widzimy też ogłoszenie bez podanej nazwy firmy. Co mogą oznaczać te czynniki? O braku transparentności i chaosie w firmie. W takiej sytuacji, jeśli Ci zależy, możesz zaryzykować i zapytać rekrutera o wszystkie wątpliwości.

Czas rekrutacji

Wysyłasz CV i czekasz… czekasz… i czekasz… Brak odpowiedzi ze strony rekrutera może świadczyć o braku kultury feedbacku lub zagubieniu się dokumentu. Co zrobić w takiej sytuacji? Skontaktuj się z rekruterem i dopytaj o szczegóły braku wiadomości zwrotnej.

Informacje w Internecie

Istnieje wiele stron, na których można poczytać wstępne informacje o procesie rekrutacyjnym. Przykładami takich domen mogą być: GoWork, GlassDoor, czy InterviewMe. Przed rozpoczęciem procesu warto zorientować się, co mówią obecni i byli pracownicy. Mały stalking z pewnością odpowie na pytania o konkretnym stanowisku pracy. Może też dzięki temu wpaść Ci  kilka ciekawych pytań do rekrutera. 

Rekrutuj rekrutera!

Czyli czerwone flagi podczas procesu rekrutacyjnego. Co rekruter nam powie lub nie powie o stanowisku/firmie, może źle świadczyć o współpracy? Pamiętaj, że rekrutacja polega nie tylko na poznaniu Ciebie. Ale też firmy, z którą chcesz podjąć współpracę. Zadawaj pytania tak, aby później się nie rozczarować. Poniżej możesz znaleźć e-book o tym, o co pytać, aby tworzyć wieloletnie współprace.

(Rekrutacyjny-Czerwiec.pdf)

Wiedza rekrutera IT

Podczas rozmowy rekruter nie jest w stanie odpowiedzieć Ci na najprostsze pytania? Nie czytał Twojego curriculum vitae? Takie zachowanie nie świadczy o firmie najlepiej. Rekruter powinien móc udzielić Ci na podstawowe pytania odpowiedzi. Jeśli on ich nie zna, czy ktoś w organizacji je zna? Czy cały proces tak będzie wyglądał? To kolejna czerwona flaga. Rekruter jest wizytówką firmy. Jeśli bardzo podpadnie Ci jego zachowanie, skontaktuj się z jego przełożonym np. Hiring Managerem. W ten sposób prawdopodobnie uzyskasz informacje na potrzebne Ci pytania.

Etapy procesu rekrutacji

Godzinna rozmowa z rekruterem, godzinna rozmowa z Hiring Managerem, kolejne 3 godziny na zadania techniczne i kolejne kilka godzin procesu z kolejnymi osobami. A może nawet nieodpowiednie pytania? Wymagające procesy rekrutacyjne mają sens, jeśli prowadzone są w odpowiedniej kolejności i mają na celu znalezienie odpowiedniego kandydata. Na tak długich procesach powinieneś/aś po każdym etapie otrzymać feedback. Przecież nie chcesz spędzić 12h na rozmowach, gdzie na końcu dowiesz się, że zadanie z pierwszego etapu rekrutacji Ci nie wyszło…

Z drugiej strony zbyt szybki proces rekrutacyjny, może świadczyć o sytuacji awaryjnej. Jeśli rekruter specjalnie Cię nie przekonał, a oferuje Ci pracę po jednym spotkaniu, możesz mieć pewność… że tam się pali!

Koniec procesu rekrutacji IT

Proces powinien zakończyć się wartościowym dla Ciebie feedbackiem. Takim, w którym znajdziesz informację, dlaczego nie zaproponowano Ci dalszego etapu rekrutacji. Oraz co możesz poprawić na przyszłość. Jeśli firma dała Ci znać, że Cię odrzuca bez podania powodu, bądź gorzej – stosuje ghosting i urywa kontakt, wiesz, że dużo nie straciłeś/aś.

Czerwona flaga = natychmiastowa ucieczka?

Wszystko zależy od Twojego spojrzenia na daną sytuację. Widząc sygnały ostrzegawcze, możesz nie tracić czasu i rezygnować z aplikacji na dane stanowisko. Dobrym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z Hiring Managerem lub programistą, obecnie pracującym w tej firmie i dopytanie o nurtujące Cię kwestie.

Jak uniknąć takich sytuacji?

Zadawaj pytania, rób dobry research i kontaktuj osoby aktualnie pracujące w firmie. Dzięki temu możesz napotkać się nawet na zielone flagi! Które sprawią, że będziesz jednak chciał/a uczestniczyć dalej w rekrutacji. Ciężko jest znaleźć takie miejsce pracy, gdzie będziesz mieć 100% pewność, że to właśnie to. Świetnym rozwiązaniem jest  Agentka Kariery  -Klaudia. Agentka dokładnie przeglądając profile kandydatów, pytając o wartości i potrzeby, szuka idealnego i sprawdzonego miejsca. Może uda Ci się ją przekonać do zostania Twoją agentką?

About the Authors

Nat ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.