Jak poznać swoje mocne strony?

29 listopada 2022

W artykule Kompetencje miękkie w IT  powiedzieliśmy o tym, jakie są kluczowe kompetencje miękkie w branży IT, a także jak można je rozwijać. W poniższym artykule skupimy się na tym, jak można lepiej poznać swoje mocne strony. 

Mocne strony nazywamy często talentami. Każdy z nas ma pewne predyspozycje i naturalne talenty, które może wykorzystywać w różnych dziedzinach życia. Wykorzystanie własnych mocnych stron w karierze zawodowej może sprawiać, że praca będzie bardziej efektywna i przynosząca satysfakcję. W poniższym artykule dowiesz się jak poznać bardziej posiadane mocne strony, a także jak rozwijać mocne strony. 

Odkrywanie mocnych stron

Wiele osób zna doskonale swoje mocne strony i potrafi określić jak wykorzystuje je w życiu codziennym. Jednak są też osoby, które nie do końca potrafią określić własne mocne strony. Wiedzą, że coś wychodzi im lepiej, inne rzeczy nieco gorzej, jednak nie są w stanie od razu powiedzieć „to mój talent”.

Kiedyś koleżanka z firmy zapytała mnie „Jakie są Twoje talenty? Powiedz otwarcie w czym jesteś dobra, nawet jeśli Ty sama nie uważasz tego za talent. Nie ograniczaj się.”

Czasami to, co uważamy za naturalne dla nas i przychodzące z łatwością jest czymś wyjątkowym dla innych osób, a my sami tego nie dostrzegamy, właśnie dlatego, że jest dla nas naturalne.

Odkrywanie talentów to pierwszy krok do ich dalszego rozwoju.

Testy psychologiczne i warsztaty

Jeśli mamy taką możliwość i potrzebę, możemy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Rozmowa z psychologiem, bądź doradcą zawodowym, podczas której zostaną wykonane różnego rodzaju testy kompetencji i testy predyspozycji zawodowych, może bardziej pomóc nam określić nasze talenty. Specjaliści posługują się różnymi rzetelnymi i trafnymi metodami, jednak należy pamiętać, że testy nie są jedyną metodą. Talenty to szeroki temat, a ich określenie wymaga także osobistej refleksji.

Autoanaliza mocnych stron

Analizę mocnych stron zacznijmy od tego, że najpierw wykonujesz swoją pracę. Autodiagnoza, czy też autoanaliza pomaga dostrzec i wstępnie określić własne mocne strony, ponieważ wzbudzamy w sobie refleksję i myślimy o sytuacjach, w których nasze talenty się ujawniały. Spróbuj przypomnieć sobie takie sytuacje i Twoje zachowania. Co przychodziło Ci z łatwością? Może jakieś komentarze innych osób, które dały Ci znać, że coś świetnie Ci idzie? Wypisz mocne strony, które u siebie obserwujesz i tak jak było powiedziane wcześniej – nie ograniczaj się. To, co dla Ciebie jest oczywiste, niekoniecznie musi być oczywiste z obiektywnego punktu widzenia. Taka analiza mocnych stron zapewnia większy wgląd w siebie i swój potencjał.

Test Gallupa

Wśród metod, które możemy zastosować samodzielnie jest Test Gallupa. Testem talentów Gallupa nazywamy narzędzie, które służy do oceny naturalnych predyspozycji i potencjału osoby aż w 34 obszarach. Dzięki tej metodzie można określić 5 wiodących naturalnych talentów i bardziej poznać siebie. Nawet jeśli wiemy, co jest naszymi supermocami, możemy dowiedzieć się, które z nich są „najmocniejszą mocną stroną”. Coraz bardziej popularne jest dodawanie do swojego CV talentów z Gallupa. Jest to ciekawa informacja zarówno dla rekrutera, jak i dla pracodawcy. Już na początku mają większą wiedzę na temat Twoich mocnych stron.

Rozwój mocnych stron

To, że jesteśmy w czymś mocni nie oznacza, że nie możemy tego rozwijać. Pielęgnowanie mocnych stron, także jest bardzo ważne. Rozwijanie mocnych stron to inwestycja w siebie. Dzięki temu, że mamy świadomość swoich mocnych stron, możemy znaleźć pracę, w której będziemy je wykorzystywać, co także wpłynie na ich doskonalenie. Otrzymując nowe zadania i wyzwania w pracy możemy zadać sobie pytanie – jak mogę do tego podejść wykorzystując moje talenty? Czy w tym obszarze mogę w jakiś sposób podziałać moimi mocnymi stronami?

Świadomość, że jesteśmy w czymś dobrzy sprawia, że wykonujemy swoją pracę nie tylko efektywnie, ale i z radością. 

Wykorzystywanie mocnych stron

Dla osób, które błądzą na ścieżce kariery i nie wiedzą, w którą stronę pójść dalej, bądź chcą się przebranżowić, analiza mocnych stron również będzie bardzo korzystna i pomocna. Osoby, które chciałyby rozpocząć przygodę w nowej branży, np. w IT mają często wiele dylematów i pytań związanych z tym, czy poradzą sobie w nowej roli, na zupełnie innym stanowisku. Analiza mocnych stron może sprawić, że ktoś z większą pewnością rozpocznie nową pracę i będzie mieć większą świadomość tego, jaką wartość wnosi do zespołu i całej firmy. 

Warto zadać sobie następujące pytania:

  • Jak pracowało mi się w poprzedniej firmie/na poprzednim stanowisku?
  • Czy mój potencjał, moje mocne strony były przeze mnie wykorzystywane w pracy? Jeśli tak, to które? Z jakim natężeniem? 
  • Czy było coś, co wiem, że potrafię robić dobrze, ale tego nie robiłem/robiłam, bądź nie było możliwości, żeby się wykazać?
  • Jak mogę wykorzystać moje mocne strony w obecnej pracy? 
  • A także, jakie działania mogę podjąć, aby je rozwijać?

Powyższe pytania mogą być bardzo pomocne w autoanalizie mocnych stron. Nie tylko wzbudzają refleksję na temat własnych talentów, ale także na temat ścieżki zawodowej i ewentualnych zmian, których można dokonać. 

Jak widać świadomość swoich talentów jest bardzo istotna w procesie rozwoju ścieżki kariery. Dzięki temu nie tylko potrafimy wykorzystać swoje mocne strony w pracy, ale także umiejętnie je rozwijać. 

About the Authors

Klaudia ☁️

- LinkedIn

Wcześniej Tech Sourcing Partner, a obecnie Tech Rekruterka, która działa również jako Agentka Kariery w IT. Pomaga programistom znaleźć pracę zgodną z ich oczekiwaniami.