Obecnie dużo słyszy się o zwolnieniach w amerykańskich firmach technologicznych, jednak zwolnienia oraz freezy rekrutacyjne dosięgły także polską branżę IT. Mimo tego, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników IT wciąż jest bardzo duże.
Zwolnienie to niewątpliwie trudna sytuacja zarówno dla pracowników jak i pracodawcy. Warto zastanowić się czego obawiają się pracownicy i jakie dobre praktyki może wdrożyć firma w przypadku zwolnień. W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.
Z czym mierzą się zwolnione osoby?
Co mogą czuć pracownicy, którzy usłyszą “niestety musimy się rozstać”? W wielu przypadkach jest to sytuacja przepełniona stresem, rozgoryczeniem, rozczarowaniem, złością, smutkiem i wieloma innymi emocjami. Jest to także poczucie braku stabilności i niepewność. Czy jest coś, co można zrobić, aby choć trochę obniżyć napięcie pracowników branży IT związane z utratą pracy?
Co może zrobić firma, aby wesprzeć pracownika?
Niewątpliwie ważną kwestią jest wsparcie psychologiczne. Rozmowa z psychologiem pracującym w firmie może pomóc zmniejszyć towarzyszący stres oraz stworzyć plan działania związany z poszukiwaniem nowych miejsc pracy. Jeśli taka osoba nie jest zatrudniona można skorzystać ze wsparcia zewnętrznego specjalisty. Kolejną istotną rzeczą jest wsparcie w poszukiwaniu nowej pracy. Branża IT to ogromna sieć różnych firm i specjalistów. Pracownicy branży IT, którzy posiadają od swoich pracodawców i współpracowników pozytywne rekomendacje z pewnością wyróżniają się na rynku IT. Warto zatem wesprzeć specjalistów, pisząc rekomendacje. Można umieścić je na profilu na LinkedIn, a także stworzyć osobny dokument, który można załączyć do CV. Co jeszcze może zrobić firma?
Przykład dobrej praktyki
Ciekawym przykładem dobrej praktyki z rynku IT stosowanej w przypadku zwolnień jest firma Stripe. CEO firmy napisał do pracowników firmy list, w którym wymienia poszczególne komponenty wsparcia dla zwolnionych pracowników. Są tam między innymi różnego rodzaju bonusy, opłacona opieka zdrowotna, pomoc osobom, które posiadają wizę pracowniczą, a także wsparcie w poszukiwaniu nowej pracy.
Dlaczego taka praktyka może być doceniona przez pracowników branży IT?
Dzięki takim działaniom specjaliści IT będą mieli poczucie, że mimo tej przykrej sytuacji firma stara się zapewnić im pomoc i wesprzeć. To z pewnością przełoży się na opinie o firmie wśród pracowników branży IT. Kto nie chciałby pracować w firmie, która jest w stanie zapewnić wsparcie, gdy nadejdzie trudny czas? Sztuką nie jest wręczenie wypowiedzenia i powiedzenie “przykro mi, ale w tej sytuacji nie mogę nic dla Ciebie zrobić”. Sztuką jest powiedzenie “przykro mi, ale postaram się wesprzeć Cię na tyle, na ile mogę”. Zwolniony pracownik opuści wówczas firmę mając poczucie, że obchodzą ją pracownicy. To z pewnością zwiększy poczucie bezpieczeństwa podczas zmiany pracy. Jeśli firma stara się dbać o przyjazną kulturę organizacyjną i na tej podstawie budować swoją markę, to warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko atmosfery onboardingu i wykonywanej pracy, ale też offboardingu.
Agent Kariery i wsparcie w poszukiwaniu nowej pracy
Wsparcie w poszukiwaniu nowej pracy dla zwolnionych pracowników może stać się dobrą praktyką wśród nowoczesnych i świadomych swojej marki firm, które dbają o przyjazną kulturę organizacyjną.
CandidFuture za pośrednictwem Agentki Kariery może pomóc w trudnej sytuacji i wyposażyć pracowników firm w cały pakiet narzędzi zwiększających szanse na znalezienie nowej pracy. Tutaj możesz zapoznać się z dostępnymi pakietami:
Oprócz wsparcia psychologicznego, Agentka Kariery podejmie szereg różnych działań, które ułatwią pracownikom branży technologicznej znalezienie nowych stanowisk pracy zgodnych z oczekiwaniami i osobowością.
Jak widać, jest wiele sposobów, jakie firma może wykorzystać, aby wesprzeć zwolnionego pracownika. Przede wszystkim warto pamiętać o budowaniu dobrych relacji opartych na szczerości i otwartości, bo takie przetrwają nawet najtrudniejsze sytuacje.