Kompetencje miękkie w IT

17 listopada 2022

Ostatnio opublikowaliśmy artykuł Kompetencje przyszłości w IT , w którym wspomnieliśmy o tym, jak ważne są umiejętności miękkie w branży IT. Powiedzieliśmy, dlaczego rozwijanie umiejętności miękkich przyczynia się do bardziej efektywnej pracy zespołowej. W poniższym artykule rozwinęliśmy ten temat i opisaliśmy kompetencje miękkie, które są bardzo istotne na rynku pracy.

Znaczenie kompetencji miękkich

Efektywna praca w branży IT to nie tylko umiejętności twarde, takie jak znajomość różnych narzędzi, technologii i programowanie. Obecnie branża IT wymaga od specjalistów IT kompetencji zarówno miękkich, jak i twardych. Kompetencje miękkie kandydata są oceniane już na etapie procesu rekrutacji na rozmowie nietechnicznej. Czyli rozmowie z pracownikiem z działu HR, który może być na przykład wykwalifikowanym psychologiem. Jest to bardzo istotny etap, ponieważ pozwala wstępnie poznać osobę i jej predyspozycje. Czasami w niektórych firmach wykonywany jest tak zwany Assessment Center, czyli sesja podczas której kandydaci wykonują określone zadania i w tym czasie są obserwowani przez zespół asesorów. Mogą być to zarówno zadania indywidualne, jak i grupowe, które wymagają umiejętności miękkich. Podczas takich rozmów i zadań można poznać także obszary, które wymagają nieco więcej pracy. Co może przyczynić się do dalszego rozwoju kompetencji miękkich.

Poniżej wymieniono przykłady najbardziej pożądanych na rynku pracy kompetencji miękkich. Są to: komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej, umiejętność organizacji pracy i umiejętność zarządzania czasem, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz umiejętność rozwiązywania problemów. 

Komunikatywność

Komunikatywność to jedna z najbardziej kluczowych umiejętności miękkich. Dlaczego? Podczas pracy nad projektem ważne jest, aby skutecznie przekazywać informacje, wiedzę, a także komunikaty zwrotne na temat czegoś, co może nie działać efektywnie. Praca programisty to nie tylko kodowanie. Specjalista IT musi mieć także umiejętność przekazywania komunikatów w sposób dostosowany do odbiorcy, na przykład kolegi z zespołu lub klienta, tak aby praca nad projektem była sprawna i efektywna. 

Umiejętność pracy zespołowej

Umiejętność pracy w zespole to kolejna kluczowa kompetencja miękka. Aby ostateczny produkt dobrze działał, potrzebna jest praca wielu osób. Te osoby działają jak drużyna, więc konieczna jest współpraca, odpowiednia organizacja i wzajemne wsparcie. Umiejętność pracy w zespole to umiejętność wysłuchania innych osób, ich pomysłów, problemów, a także rozwiązań, które proponują i podejmowanie działań wspólnie, aby osiągnąć zamierzony cel. Takie umiejętności interpersonalne są cenne nie tylko w branży IT, ale także w wielu innych zawodach.

Umiejętność organizacji pracy i umiejętność zarządzania czasem

Umiejętność organizacji pracy oraz umiejętność zarządzania czasem wiążą się ściśle z umiejętnością pracy zespołowej. Organizacja własnej pracy, a w przypadku lidera, także organizacja pracy całego zespołu to elementy niezbędne dla efektywnego funkcjonowania zespołu i pracy nad projektem. Potrzeba dużej samodyscypliny i odpowiedniej organizacji jest widoczna szczególnie w przypadku pracy zdalnej, gdy zespoły muszą komunikować się online. Dzięki odpowiedniej organizacji zespół jest w stanie dotrzymywać terminów i odpowiadać z zaangażowaniem na potrzeby dotyczące produktu. 

Umiejętność radzenia sobie ze stresem

Ta umiejętność jest istotna nie tylko dla zdrowia i dobrostanu psychicznego, ale także dla efektywnego działania w pracy. W pracy jest wiele sytuacji, które mogą powodować stres. Na przykład deadline, który „goni” lub brak wsparcia ze strony szefa, bądź zespołu. Radzenie sobie z własnymi emocjami jest jedną z najważniejszych umiejętności miękkich, ponieważ pozwala regulować nasze codzienne funkcjonowanie w obszarze społecznym i interpersonalnym. Odpowiednie radzenie sobie ze stresem i regulacja emocji to umiejętności miękkie, które mogą także zmniejszać ryzyko wypalenia zawodowego. Jest to obszar na który trzeba zwracać szczególną uwagę i rozwijać umiejętności, aby zapobiegać dolegliwościom psychosomatycznym i wypaleniu. 

Umiejętność rozwiązywania problemów

Umiejętne rozwiązywanie problemów to połączenie umiejętności twardych i miękkich. Pracownik branży IT, który potrafi dostrzec problem, wie jak go technicznie rozwiązać i ma umiejętności techniczne i narzędzia, którymi umie się posługiwać to pracownik na wagę złota. Jednak oprócz twardych umiejętności, analitycznego myślenia i dostrzegania różnych możliwych rozwiązań, ważne jest obserwowanie działań członków zespołu i identyfikowanie problemów, które się tam pojawiają. Strategiczne podejście do problemu i kreatywne rozwiązywanie to umiejętności, na które zwraca uwagę wielu pracodawców. 

Twarde umiejętności są czymś niezbędnym dla dobrego programisty, jednak obecnie rynek pracy wymaga czegoś więcej. Wymaga miękkich umiejętności, które pozwalają na przynoszącą satysfakcję pracę z innymi ludźmi oraz umożliwiają efektywną pracę nad projektem.

Praca nad powyższymi umiejętnościami miękkimi może przyczynić się do zwiększenia efektywności działania, polepszenia funkcjonowania interpersonalnego, a nawet zmniejszenia ryzyka wypalenia zawodowego.

About the Authors

Klaudia ☁️

- LinkedIn

Wcześniej Tech Sourcing Partner, a obecnie Tech Rekruterka, która działa również jako Agentka Kariery w IT. Pomaga programistom znaleźć pracę zgodną z ich oczekiwaniami.