Wypalenie zawodowe w branży IT

7 listopada 2022

Problem wypalenia zawodowego w branży nowych technologii, oprócz specjalistów IT, dotyka również rekruterów. Czyli pracowników branży IT, którzy na co dzień kontaktują się z „wypalonymi”. Bo według dostępnego raportu z 2022 roku na temat wypalenia zawodowego w IT, przygotowanego przez Just Join IT i Twój Psycholog wynika, że aż 70% pracowników firm IT jest wypalona zawodowo!
Więcej na temat zespołu wypalenia zawodowego przeczytasz w moim artykule.

Wielu rekruterów – pracowników branży IT cierpi

Obserwujemy silny trend. Ludzie chcą wejść do branży rekrutacji IT. Z nadzieją, że ich marzenie odmieni ich życie. W tym obecny stan zdrowia psychicznego i poczucie sensu wykonywanej pracy.
Z drugiej strony polscy rekruterzy IT pracują na bezdechu, są wymęczeni lub zrezygnowani swoją codzienną pracą. Narzekają, że nie mają wpływu na to co robią. Wypalenie zawodowe jest wówczas w zasięgu ręki.

Specyfika pracy rekrutera IT polskiej branży

Deficyt specjalistów IT wprowadza rywalizację pomiędzy rekruterami IT. Z dostępnych statystyk wynika, że tylko 30% pracowników IT możemy spotkać na platformie Linkedin. W przeciwieństwie do rekruterów IT, których jest tam cała masa.
Rekruter IT musi wykazać się nie lada kreatywnością, determinacją i zrozumieniem branży IT, żeby zachować zdrowie psychiczne i przez długie lata szczęśliwie pracować w zawodzie.
Ale jest coś jeszcze, co chroni rekrutera IT przed wypaleniem zawodowym, a nawet rezygnacją z zawodu.
To poczucie sensu, wsparcie członków zespołu i lidera, które stoją w kontrze do rzeczywistości i aktualnej kondycji psychicznej pracowników polskiej branży IT.

Jak duża jest skala problemu wypalenia zawodowego?

Chociaż zjawisko wypalenie zawodowego jest powszechne, nikt do tej pory nie oszacował skali problemu. Jako przedstawiciel branży rekrutacyjnej chcę chronić przed wypaleniem zawodowym. Bo dla nas wszystkich lepiej jest zapobiegać, zamiast „leczyć”.
Jako CandidFuture wypuściliśmy wartościową ankietę, z której odpowiedzi rekruterów IT polskiej branży odmienią realia ich pracy. Zaangażujemy w działanie liderów dobrych praktyk rekrutacyjnych, żeby wspólnie wypracować „narzędziówkę” ognioodporną. Link do ankiety „Rekruter IT w ogniu” znajdziesz TUTAJ.

rekruter w ogniu wypalenie zawodowe rekrutera IT

Jak uniknąć wypalenia zawodowego rekrutera IT?

Trudności, z którymi zmagają się rekruterzy w branży IT wynikają ze specyfiki wykonywanej pracy. Duży wkład i zaangażowanie oraz bycie na „emocjonalnej” karuzeli wymaga odpowiedniego „paliwa”. Mowa tutaj o zwykłym docenieniu, przez racjonalny i zgodny przydział zadań, aż po dobry przykład z góry.
Z moich rozmów wynika, że rekruterzy polskiej branży IT chcieliby inaczej pracować, ale nie mogą. Zaś z drugiej strony liderzy działów rekrutacji pytają mnie jak zapobiec wypaleniu swoich rekruterów. Te głosy są niesłyszalne. Dają o sobie usłyszeć, kiedy motywacja do wykonywanej pracy jest bliska zeru. To wtedy pojawia się najczęstsze rozwiązanie problemu – mowa tu o nowym miejscu pracy. Ale jak liczne przykłady pokazują – jest to rozwiązanie krótkotrwałe.

Kiedy głosy rekruterów i uszy liderów nareszcie spotkają się, znajdziemy się WSZYSCY w nowej lepszej rzeczywistości! Bądź zmianą! Wypełnij ANKIETĘ „Rekruter IT w ogniu!” i podaj dalej.

About the Authors

Aga Myśliwczyk 👑

- LinkedIn

Jej misją jest mieć wpływ na jakość życia ludzi! Na co dzień rekrutuje techniczną kadrę c-level oraz doświadczonych specjalistów od wytwarzania produktu softwareowego. Zainicjowała program FAIRit, cykl #KawaNaKlawiaturę, akademię Rekruter w IT #bezCV. A to dopiero początek!