Wypalenie zawodowe to temat tabu

13 października 2022

Przyjęte nazewnictwo mocno komplikuje sprawę. Bo z wypaleniem zawodowym kojarzą się najczęściej zawody, które mają w swojej specyfice pracy częsty kontakt z drugim człowiekiem i mnogość różnych zadań. Do nich zaliczamy lekarzy, sprzedawców, czy nauczycieli. Jednak ten “wstydliwy” problem zespołu wypalenia zawodowego dopada każdego! Również pracowników IT jak programistów czy technicznych managerów. 

Według dostępnego raportu z 2022 roku na temat wypalenia zawodowego w IT, przygotowanego przez Just Join IT i Twój Psycholog wynika, że aż 70% pracowników firm IT jest wypalona zawodowo!

Wypalenie w branży IT. Co to oznacza w realu?

Dostępna tematyka wypalenia zawodowego nie mówi jak naprawdę jest. A w rzeczywistości stan zdrowia psychicznego pracowników branży IT wręcz poraża!

Z badań wynika, że 1 na 10 osób będących w stresie, wie że jest w stresie! Pierwsze objawy wypalenia zawodowego wśród specjalistów IT mogą być niewinne.

Może o nich wskazywać coraz mniejsza chęć do kontaktów interpersonalnych, „wycofywanie się” na spotkaniach czy nie włączanie kamerki. W takich przypadkach prawdopodobieństwo wypalenia zawodowego zdecydowanie rośnie.

Dalej mogą iść kolejne objawy wypalenia zawodowego jak: napięte ciało, brak energii i motywacji do pracy, prokrastynacja, bezdech, bóle brzucha, bezsenność czy gorączka.

Idealny profil pracowników polskiej branży IT  na ścieżce do wypalenia zawodowego

Poczucie wypalenia zawodowego dotyka nierzadko osoby nadmiernie zaangażowane, czyli nieumiejące stawiać granic. Mowa tu też o pracowniku zawsze chętnym do brania odpowiedzialności np. za niedoszacowanie pracochłonności projektu czy błędy na produkcji.

Pokuszę się o stwierdzenie, że przy powszechnej pracy zdalnej wypalenie zawodowe dopada częściej niż kiedykolwiek.

Czasami uciekanie w pracę bierze się z trudności w życiu osobistym. I tu brak wyłapania schematu wykonywanej pracy i reakcji w porę prowadzi do błędnego koła jakim jest wypalenie zawodowe. 

Przeczytaj mój artykuł, w którym bardzo doświadczony programista opowiada, kiedy dostrzegł u siebie wypalenie zawodowe.

Kondycja psychiczna branży IT . Wyznawane wartości versus realia

Idealny kandydat do wypalenia zawodowego to też taki, który nie umie odpoczywać. Ale przyczyn wypalenia jest wiele.

Brak życia po pracy, zaniedbane relacje z bliskimi, brak czasu dla siebie czy na realizowanie pasji. Dobrym narzędziem jest tutaj koło życia, które pozwala zweryfikować czy mamy równowagę w różnych sferach życia.

Zastanów się, czy to jak myślisz o wartościach, którymi kierujesz się w życiu, jest poparte faktami. 

Posłuchasz o tym więcej w moim nagraniu z Bartoszem Cytrowskim i Kamilą Pyszką w ramach cyklu Devagacje by Just Join IT; .Devagacje – O wypaleniu zawodowym.

Co robić, jak wypalenie zawodowe jest we mnie?

Środowisko wykonywanej pracy „skazujące” na wypalenie zawodowego jak; toksyczne otoczenie i ludzie siejący terror w miejscu pracy, „dusząca” kultura organizacyjna czy zmienność projektów powinno włączyć czerwoną lampkę ostrzegawczą.

Wypalenie zawodowe często zaczyna się niewinnie. Tak jak mżawka, która potrafi nieźle zmoczyć po pewnym czasie.

Jak już czujesz w sobie pierwsze oznaki wypalenia zawodowego, zadbaj o urozmaicenie.  Chodzi mi nie tylko o środowisko programowania, ale też o ludzi z którymi się pracuje.

Zainwestuj w rozwój umiejętności miękkich poprzez dostępne blogi czy szkolenia. Dzielenie się wiedzą z juniorami z pewnością opóźni objawy wypalenia zawodowego.

Kto dba o zdrowie psychiczne pracowników branży IT?

Zadbaj o siebie, ponieważ nikt nie zrobi tego za Ciebie. Badanie Just Join IT i Twojego Psychologa jasno wskazuje, że wypalenie zawodowe, to niesłyszalny problem. Prawie 60% ankietowanych odpowiedziało, że nie występuję wsparcie psychiczne pracowników w firmach w których pracują.

Od 1 stycznia 2022 roku można się ubiegać o zwolnienie lekarskie na symptomy wypalenia zawodowego. Nie jest to jednak jednoznaczne w kontekście jego niepodważalności przez ZUS. Polskie przepisy pozwalają wystawić tzw. L4 wyłącznie z powodu choroby. Sam fakt figurowania wypalenia zawodowego w klasyfikacji ICD-11 nie oznacza, że uznano je za chorobę, tylko za jednostkę chorobową.

Niezbędne mogą okazać się zmiany obowiązujących przepisów krajowych w kierunku usunięcia wątpliwości interpretacyjnej. Musisz na bieżąco kontrolować swój stan psychiczny. Bądź podejrzliwy wobec samego siebie. Pamietając, że przyczyn wypalenia zawodowego jest jest cała długa lista.

Skutki wypalenia zawodowego

Co jeśli zlekceważysz problem? Jakie skutki czekają większości pracowników branży IT? Wypalenie zawodowe utrudnia i wręcz przeszkadza w wykonywaniu codziennych obowiązków. Problem ze skupieniem i produktywnością jest typowy w okolicznościach wypalenia zawodowego. Do skutków wypalenia zawodowego zalicza się również stany lękowe.

Większość firm IT nie wie jak przeciwdziałać. Chociaż w ostatnim czasie zespół wypalenia zawodowego zaczyna być dostrzegany. Firmowe benefity zawierające poradę psychologa, czy możliwość korzystania z platform wsparcia zdrowia psychicznego, to nie jest już rzadkość.

Osoby doświadczające wypalenia zawodowego w większości przypadków widzą zmianę obecnej pracy, jako główne rozwiązanie problemu. Ale można też inaczej …

Weź sprawy w swoje ręce jak programista Radek!

Programowanie może się znudzić albo styki się „przepalą”. I wtedy już pewne, że wypalenie zawodowe tuż za rogiem. Musisz przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu!

Moja Gadka z Radkiem Wojtysiakiem Wypalenie zawodowe – jak poradzić sobie będąc „na zakręcie” swojej kariery uchyla problem wypalenia zawodowego. Możesz wysłuchać przez co Radek poczuł u siebie wypalenie zawodowe tzw. syndrom wypalenia zawodowego i jakie to miało odniesienie do jego wykonywanej pracy.

Wypalenie zawodowe czuć!

To widać choćby na rozmowie rekrutacyjnej. Osobiście doświadczyłam rozmów, kiedy ludzie „pękają” i płaczą.

Samoświadomość jest kluczem. A praca z poczuciem sensu i satysfakcji daje nam uśmiech do wykonywanej pracy.

Po co się męczyć! Pobierz nasz pdf o rozminiętych oczekiwaniach we współpracy. Przeczytaj o co pytać podczas rekrutacji, żeby nie rozczarować się we współpracy.

Przekaż ten artykuł dalej i tym samym uchroń innych pracowników branży IT przed wypaleniem.

About the Authors

Aga Myśliwczyk 👑

- LinkedIn

Jej misją jest mieć wpływ na jakość życia ludzi! Na co dzień rekrutuje techniczną kadrę c-level oraz doświadczonych specjalistów od wytwarzania produktu softwareowego. Zainicjowała program FAIRit, cykl #KawaNaKlawiaturę, akademię Rekruter w IT #bezCV. A to dopiero początek!