Start w IT. Jaką specjalność wybrać?

29 września 2022

W naszym artykule “Jak przebranżowić się do IT” napisaliśmy jakie są powody przebranżowienia do IT oraz jak można to zrobić. Powiedzieliśmy, że na początku ścieżki kariery warto zadać sobie pytanie, co mnie tak naprawdę interesuje i w czym czuję się najlepiej. To może pomóc określić motywacje, a także zastanowić się nad umiejętnościami i obszarami do rozwoju. W branży IT jest obecnie bardzo dużo różnych zawodów i nie jest powiedziane, że każda osoba musi być programistą. Start w IT nie musi oznaczać kodowania.

Na każdym etapie tworzenia produktu potrzebne są różne umiejętności i znajomość różnych technologii. W poniższym artykule dowiesz się jakie są najpopularniejsze specjalności w IT.

Zespół techniczny

W zespole technicznym pracują zwykle programiści frontend i backend, testerzy oprogramowania (QA), a także DevOps, Cloud Engineer oraz Data Engineer. Nie jest powiedziane, że każdy zespół tworzący produkt musi składać się z wyżej wymienionych zawodów. To, jak wygląda zespół, ile jest w nim osób i jakie mają role zależy od firmy i projektu. O każdym z tych zawodów pokrótce opowiemy.

Backend Developer

Jest to programista, który zajmuje się wszystkim, co niewidzialne dla użytkownika. Zarządza on systemem całej aplikacji, bądź strony oraz dba o jej szybkość i wydajność działania. Jeśli lubisz takie języki jak Python, czy Java – rola Backend Developera z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Frontend Developer

To również programista, jednak w przeciwieństwie do Backend Developera zajmuje się on tym, co widoczne dla użytkownika – buduje interfejs. Współpracuje także z Backend Developerem. Jeśli oprócz samego programowania interesujesz się grafiką i UX – frontend może być dla Ciebie ciekawy i obiecujący.

DevOps

To człowiek do zadań specjalnych. Zajmuje się narzędziami, które umożliwiają rozwój kodu, tworzy infrastrukturę do przechowywania aplikacji, automatyzuje wdrażanie nowych wersji aplikacji. Generalnie stara się jak najbardziej usprawnić proces tworzenia i wdrażania oprogramowania. 

QA

Inaczej “Quality Assurance”, czyli tak zwany tester oprogramowania. Jego rola polega na weryfikacji jakości oprogramowania, tak aby spełniało oczekiwania klienta. Tworzy scenariusze testowe, wykonują testy manualne i automatyczne oraz je analizuje pod kątem znalezionych błędów. Jest to bardzo ważna rola, ponieważ czasami zdarzają się pewne błędy. QA może pomóc je naprawić, tak aby proces tworzenia produktu zachodził jeszcze szybciej. W tym zawodzie niewątpliwie przydają się skrupulatność oraz spostrzegawczość. 

Cloud Developer

Nadzoruje oraz usprawnia działanie technologii opartych na chmurze, a także dba o bezpieczeństwo danych w chmurze. Ściśle współpracuje z programistami, inżynierami DevOps, testerami i architektami. 

Data Engineer

Gromadzi surowe dane, przetwarza je oraz projektuje nowe bazy danych. Często są to osoby, które potrafią zarządzać bazami danych SQL i NoSQL oraz znają język programowania Python.

Zespół nietechniczny

Osoby pracujące w zespołach nietechnicznych zajmują się zarządzaniem zespołem, projektem oraz procesem tworzenia całego produktu od strony biznesowej. Chcesz mieć swój start w IT bez kodowania? Oto najpopularniejsze zawody nietechniczne w IT:

Project Manager

Zajmuje się planowaniem projektu, nadzoruje każdy etap projektu, tworzy budżet, a także zarządza osobami, które pracują nad projektem. Czuwa nad harmonogramem oraz dokładnym wykonaniem projektu. Współpracuje z biznesem, starając się odpowiadać na potrzeby i oczekiwania klienta.

Product Owner

Product Owner pomaga zespołowi tworzyć produkt zgodny z oczekiwaniami klienta, będąc “głosem klienta” wewnątrz zespołu. Rozumie trendy rynkowe oraz cele biznesowe i stara się komunikować wizję produktu zespołowi programistów, tak aby wiedzieli jakie są priorytety. 

Scrum Master

Scrum Master to osoba wspierająca cały proces tworzenia produktu. Czuwa nad zwinnym tworzeniem oprogramowania i w razie problemów w zespole deweloperskim stara się usunąć przeszkody. Wspiera także Product Ownera w planowaniu rozwoju produktu. 

UX Designer

Można powiedzieć, że UX Designer to osoba, która projektuje wrażenia użytkownika podczas korzystania np. z danej aplikacji. Prowadzi szerokie badania marketingowe, aby dobrze określić potrzeby i oczekiwania odbiorcy produktu. Przygotowuje projekty produktów w taki sposób, aby użytkownicy chętniej go kupowali i z przyjemnością wracali. W swojej pracy stosuje wiedzę nie tylko z zakresu marketingu, ale także statystyki i psychologii. 

Już wiesz, co chcesz robić? 

Jak widać specjalności w IT jest bardzo dużo i są bardzo różnorodne. Start w IT nie musi być taki oczywisty. Jeśli nie chcesz pracować w typowo technicznej roli, a pasjonuje Cię świat IT, z pewnością znajdziesz dla siebie miejsce w zespole nietechnicznym, który zajmuje się także biznesem i marketingiem.

Od momentu rozpoczęcia tworzenia produktu do jego wejścia na rynek potrzeba pracy wielu osób, które mają różne umiejętności i wykorzystują je na różnych etapach. Wiele zawodów w IT musi współpracować ze sobą i tworzyć zgrane zespoły, aby ich działanie było możliwie jak najbardziej efektywne.

About the Authors

Klaudia ☁️

- LinkedIn

Wcześniej Tech Sourcing Partner, a obecnie Tech Rekruterka, która działa również jako Agentka Kariery w IT. Pomaga programistom znaleźć pracę zgodną z ich oczekiwaniami.