Rekruter RPO, czyli PRO rozwiązanie dla Twojego biznesu

19 września 2022

Słyszałeś kiedyś o rekrutacji RPO? A może kim jest rekruter RPO? Dlaczego usługa RPO staje się coraz bardziej popularna i coraz więcej firm technologicznych decyduje się na taki rodzaj współpracy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego jest to PRO rozwiązanie dla Twojej firmy.

Kim jest rekruter RPO?

Zanim wytłumaczymy kim jest rekruter RPO, warto poznać znaczenie samego skrótu. RPO to inaczej Recruitment Process Outsourcing. Można rozumieć to jako nawiązanie współpracy między firmą, a np. agencją rekrutacyjną, która oferuje usługi rekrutera, aby prowadził procesy rekrutacyjne po stronie klienta. Jego zadaniem jest zarówno sourcing, czyli pozyskiwanie kandydatów pasywnych i aktywnych, jak i analiza CV kandydatów. Dodatkowo dbanie o dobre doświadczenia i pozytywne wrażenia kandydatów w procesie rekrutacyjnym (candidate experience). Oraz budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy (employer branding).

Techniczni rekruterzy RPO posiadają wiedzę nie tylko na temat samego procesu rekrutacji i tego jak powinien on wyglądać. Ale także na temat różnych technologii, których jak wiadomo jest ogromnie dużo i wciąż przybywa coraz więcej. Więcej na temat zadań rekrutera IT możesz dowiedzieć się w naszym artykule link: „Zadania rekrutera IT”

Kiedy zatrudnić rekrutera RPO?

Jeśli Twoja firma ma aktualnie duże potrzeby rekrutacyjne, a nie chcesz tworzyć nowego etatu, zatrudniać i szkolić nowego pracownika… Warto rozważyć zatrudnienie rekrutera RPO.

W momencie, gdy czujesz, że procesy rekrutacyjne nie były dotychczas prowadzone efektywnie, a pracownicy z wewnętrznych działów HR mają wiele obowiązków poza prowadzeniem rekrutacji – zadaj sobie pytanie. Czy zatrudnienie zewnętrznego rekrutera mogłoby odciążyć mój dział HR? Takie rozwiązanie pomogłoby przejąć kwestie związane z pozyskiwaniem kandydatów, analizą aplikacji, prowadzeniem rozmów rekrutacyjnych i kontaktem z kandydatami.

Pamiętaj, że zatrudnienie rekrutera RPO to nie tylko prowadzenie rekrutacji, ale także działania wpływające na pozytywny wizerunek Twojej firmy na rynku pracy. Jeśli widzisz taką potrzebę, rekruter może pomóc Ci zorganizować kampanię marketingową, która ułatwi dotarcie do odpowiednich kandydatów. Zadba również o odpowiedni candidate experience, co również przekłada się na budowanie świadomości Twojej marki wśród potencjalnych pracowników.

Rekruter RPO może stanowić także pewnego rodzaju łącznik między Twoją firmą, a głosem rynku. Jest to ktoś, kto interesuje się zmianami zachodzącymi w branży i otrzymuje ciągły feedback od wielu kandydatów dotyczący projektów, technologii, płac, a także funkcjonowania zespołów i organizacji. Jeśli nie wiesz… Czy Twoja firma zmierza w dobrym kierunku? Czy brakuje Ci informacji zwrotnej od kandydatów? Zastanawiasz się co jest teraz „na czasie” i chciałbyś zobaczyć, czy sprawdzi się to w Twojej firmie? Pomyśl nad zatrudnieniem rekrutera RPO.

Rekruter RPO, a Rekruter inHouse

Rekruter inHouse to osoba, która pracuje w wewnętrznym dziale HR firmy, natomiast rekruter RPO pracuje w zewnętrznej agencji rekrutacyjnej lub działa jako freelancer.

Jakie są główne różnice między powyższymi rekruterami?

Wewnętrzni rekruterzy niewątpliwie znają realia danej firmy, ponieważ na co dzień w nich funkcjonują. Zajmują się często nie tylko procesami rekrutacyjnymi, ale także planowaniem rozwoju pracowników, budowaniem relacji pracowniczych i sprawami kadrowymi.
Rekruter RPO nie wykonuje wszystkich działań, które przypisane są wewnętrznemu działowi HR. Zajmuje się w dużej mierze pozyskiwaniem kandydatów oraz prowadzeniem procesu rekrutacji na nowe stanowiska od początku do końca.

W czym pomoże Ci rekruter RPO?

Zastanawiasz się w czym może pomóc Ci rekruter RPO i w jaki sposób usprawni działanie Twojego biznesu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Rekruter RPO zaplanuje i przeprowadzi procesy rekrutacyjne od początku do końca. Stworzy i opublikuje oferty pracy na różnych platformach. Będzie poszukiwał zarówno kandydatów aktywnych, jak i pasywnych stosując różne techniki sourcingowe.
Jako pierwsze ogniwo w kontakcie z kandydatem zadba o odpowiedni candidate experience, zbuduje utrzyma dobrą relację z kandydatami, co przekłada się także na budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Po analizie aplikacji, przeprowadzi rozmowy rekrutacyjne podczas których dowie się jakie są motywacje, cele i obawy kandydatów.
Przygotuje raporty oraz rekomendacje, przeanalizuje bieżące procesy rekrutacyjne pod kątem efektywności, a jeśli zauważy obszary do rozwoju bądź zmiany komunikuje je otwarcie, aby jak najbardziej usprawnić ich działanie.

Rekruter RPO wdraża także nowe rozwiązania i usprawni funkcjonowanie dotychczasowych, jeśli zajdzie taka konieczność.
Co istotne, może również zaplanować i przeprowadzić kampanię marketingową w związku z rekrutacją na daną rolę. Skuteczna i przyciągająca uwagę kampania może zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego kandydata.

Zobacz co mówią klienci o naszej współpracy: „Od kilku miesięcy współpracujemy z CandidFuture (oraz z Agą, Darią, Kingą) i udało nam się podwoić nasze zespoły technologiczne w Polsce. Poza niesamowitymi wynikami rekrutacji jest to świetna współpraca. Są zaangażowani, entuzjastyczni i bardzo zaangażowani w realizację zadań.” – Karim Gharsallah [Global Head of Talent Acquisition].

Czas rozważyć współpracę z Rekruterem RPO!

Jak widać, zakres działań rekrutera RPO jest bardzo szeroki i zwykle ma on wiedzę nie tylko na temat rekrutacji, ale także na temat marketingu oraz employer brandingu. Jest to osoba, która będzie dążyć do zwiększenia efektywności Twoich procesów rekrutacyjnych, korzystając z różnych możliwości i wielu dostępnych narzędzi. Dowiedz się więcej o naszych usługach!

About the Authors

Klaudia ☁️

- LinkedIn

Wcześniej Tech Sourcing Partner, a obecnie Tech Rekruterka, która działa również jako Agentka Kariery w IT. Pomaga programistom znaleźć pracę zgodną z ich oczekiwaniami.