Rekruter IT w Ogniu 🔥 43 trudności pokonane przez dobre praktyki

21 grudnia 2022

Pracując w branży HR w IT w kuluarach sporo słychać o trudnościach, z którymi zmagają się rekruterzy IT. Począwszy od problemów z domknięciem rekrutacji, po wypalenie zawodowe…

Dlatego CandidFuture postanowiło pomóc osobom ocierającym się lub zmagającym się z wypaleniem zawodowym! Dzięki akcji Rekruter IT w Ogniu udało nam się wspólnie wypracować narzędzia, które pomogą rekruterom IT pracować długo i szczęśliwie.

Kto wziął udział w ankiecie?

W ankiecie wzięły udział 224 osoby z różnych stanowisk z branży HR. Zgodnie z celowością raportu, opracowaliśmy 156 odpowiedzi rekruterów IT i sourcerów. Nie tylko rekruterzy IT i sourcerzy mierzą się w swojej pracy z trudnościami. Zauważyliśmy wiele podobnych głosów od osób pracujących w roli m.in. HRBP i Managera HR.

Wśród ankietowanych przeważały osoby ze stażem 1-3 lat (41%) oraz seniorzy (38,5%). Osoby na stanowisku juniorskim stanowiły 20,5% ankietowanych.

Wnioski akcji Rekruter IT w Ogniu 🔥

Nasze badanie pokazuje, że o wypaleniu mówi się mało, choć jest to problem bardzo powszechny wśród rekruterów  IT.  Dlatego  ważne  jest  prowadzenie  działań  edukacyjnych i profilaktycznych,  bo  jest to trudność, z którą zmaga się spora część z nas.

Całą akcję współtworzyło 14 Ambasadorów, 4 Partnerów oraz 9 osób z CandidFuture. W trakcie działań promocyjnych pojawiło się ponad 50 publikacji na Linkedinie, promujących pod #rekruteritwogniu zarówno badanie, jak i udzielających wskazówek na radzenie sobie w sytuacji wypalenia zawodowego.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim ankietowanym za otworzenie się przed nami w ankiecie – bez Was nie byłoby tego raportu!

Mamy nadzieję, że wyniki ankiety i narzędziówka będą pomocne w opracowaniu rozwiązań przeciwdziałających wypaleniu zawodowego w branży HR w IT. Odpowiednie podejście do tego zagadnienia przekłada się zarówno na większe zadowolenie pracowników,  jak i na korzyści  dla  firmy – mniejszą  rotację, wzrost efektywności pracy i wyniki finansowe firmy.

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie. Zacznij zmianę od siebie już dziś!

Pobierz tutaj (Rekruter-IT-w-Ogniu-CandidFuture-2022.pdf)

Bądź na bieżąco!

Dzielmy się tymi skutecznymi rozwiązaniami ze swoimi kolegami – rekruterami IT i sourcerami. Wspólnie miejmy wpływ na zmianę!

W raporcie na stronie 64, znajdziesz listę trudności. Są to złożone tematy, o których planujemy rozmawiać z ekspertami w 2023. Są wśród nich:

 • micromanagement,
 • stres w pracy rekrutera,
 • brak zaufania,
 • nepotyzm,
 • mobbing,
 • chaos organizacyjny.

Jeśli ktoś, kto się zna na danym temacie, właśnie przyszedł Ci do głowy – daj nam znać

Recruitment Open Community

W sobotę (10.12.2022) w Gdańsku odbyła się Mikołajkowa Edycja ROC by Karolina Latus i Kasia Tang, na której swój panel prowadziła Kasia Krzyżanowska. Kasia prowadziła dyskusję na temat wypalenia zawodowego rekruterów IT i udało jej się otworzyć serce niejednego uczestnika!

Call for Tech

W czwartek (15.12.2022) miał premierę odcinek z serii Call for Tech by Next Technology, w którym wzięła udział Aga Myśliwczyk 👑 na zaproszenie Agi Babicz. Poruszone zostały tematy:

 • Najczęstsze objawy wypalenia zawodowego.
 • Dlaczego wypalenie zawodowe dotyka rekruterów IT? 
 • W jaki sposób można samemu przeciwdziałać i wspierać pracownika?

Te niecałe 30 minut możesz posłuchać tutaj, na rynku mówią, że naprawdę warto 😉

Owocowe Wtorki

Wczoraj (tj. 20.12.2022) premierę miał nowy odcinek serii Owocowe Wtorki by Traffit, w którym udział wzięła Aga Myśliwczyk 👑 na zaproszenie Natalii Bogdan. Aga premierowo podzieliła się wybranymi wnioskami z raportu, a dodatkowo zostały poruszone następujące tematy:

 • Jakie cechy powinien posiadać skuteczny rekruter IT?
 • Ilu kandydatów i jak trzeba „zaczepić”, żeby znaleźć tego jedynego?
 • Dlaczego w IT jest tylko 6% kobiet programistek?

Podcastu możesz posłuchać tutaj na końcu czeka zdrowa niespodzianka 🍏.

About the Authors

Nat 🐈‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.