Wcześniej podbijały rynek, dzisiaj są normalnością. Podstawowe benefity w branży IT

23 stycznia 2023

W dzisiejszym artykule przedstawimy benefity dla pracowników IT, które powinna wprowadzić Twoja firma. Opowiemy o benefitach, które wcześniej podbijały rynek, a teraz są normalnością, a wręcz wymaganiem. Na rynku pracy istnieje wiele firm, które mają swój stały pakiet. Jednak, czy jest on dopasowany do aktualnych potrzeb programistów? Benefity wcale nie muszą przekraczać budżetu Twojej firmy, a zdecydowanie wpłyną na samopoczucie i wydajność pracy programisty.

benefity

Czy benefity kuszą specjalistów?

Zdecydowanie! Benefity pracownicze mają ogromy wpływ na postrzeganie oferty przez programistę. Jednak ważne jest, aby pakiet stworzony był z myślą o samych specjalistach IT. Często firmy IT oferują benefity, które są już wyśmiewane przez programistów np. tradycyjne owocowe czwartki. Dlatego warto pamiętać, że spersonalizowane benefity zrobią dużo większe wrażenie niż wszędzie powtarzane owoce.

Benefity w branży IT

Niektóre firmy IT zdobywają przywiązanie swoich pracowników właśnie benefitami. Większość z wymienionych w tym artykule z benefitów zmienia się w „podstawę”, jednak jeśli Twoja oferta nie gwarantuje większości – to może być powód małej ilości zgłoszeń.

Elastyczny czas pracy

Pandemia zdecydowanie maczała palce przy elastycznym czasie pracy. Wcześniej – marzenie. Teraz – dziwne, jeśli tego firma nie oferuje. Możliwość odrobienia godzin w dowolnym czasie dnia pozwala na priorytetyzację życia prywatnego. Wcześniej każda wizyta u lekarza, zebranie rodziców w szkole, czy pójście na siłownię (poza godzinami szczytu) było ciężkie do załatwienia. A teraz? Wybierasz godziny pracy do Twojego stylu życia, nie na odwrót.

Możliwość pracy zdalnej

Kolejny benefit, który tak mocno zaistniał na rynku pracy dzięki sytuacji pandemicznej. Wcześniej pracodawcy byli zdania, że poza firmą pracownicy nic nie robią, a komunikacja nie istnieje. Wszystko zmieniło się w 2020-2021, kiedy to pracodawcy nie mieli wyjścia. Dzisiaj praca zdalna to warunek konieczny. Oczywiście dalej zdarzają się wyjątki, które dalej nie wierzą w zalety pracy zdalnej, ale jest ich zdecydowana mniejszość.

Możliwości rozwoju

W dzisiejszych czasach rozwój w jednym kierunku dla specjalisty IT to za mało. Wcześniej ścieżka z juniora na mida i później na seniora była zdecydowanie bardziej popularna niż jest teraz. Programiści chcą rozwijać się we wielu technologiach, ale także specjalizacjach. Popularność zdobywają również szkolenia umiejętności miekkich. Dlatego firmy, które nie oferują swoim pracownikom wielu możliwości rozwoju, mogą spodziewać się małej ilości osób w pipeline’ie.

Benefity w ofertach pracy

Większość firm IT stawia na benefity pozapłacowe. Często przewija się temat „dynamicznego i młodego zespołu”, czy „dynamicznie rozwijającej się firmy” – rekruterzy chyba lubią słogo „dynamiczne” ;). Oczywiście benefity pozapłacowe mają swoje dobre strony (np. pakiet badań, wyposażenie domowego stanowiska pracy, urlopy czy opieka medyczna) to jednak specjalistom zależy bardziej na wyższej stawce i premiach finansowych.

A co dla Ciebie jest najlepszym benefitem?

About the Authors

Nat ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.