Outsourcing IT z perspektywy pracownika

20 grudnia 2022

Outsourcing IT nie jest nowością na rynku usług informatycznych. Jednak jego rozkwit nastąpił w ciągu ostatnich lat. Prognozy mówią o tym, że ma się tylko rozrastać.
Według raportu McKinsey & Company wydatki na sektor ICT w Polsce wzrosną nawet ponad 5-krotnie do 2030 roku.

Globalny rynek outsourcingu wzrósł z 45,6 mld dolarów w 2000 roku do 92,5 mld dolarów w 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że ten obszar będzie się dalej rozwijał. Praca dla firmy outsourcingowej może stać się długotrwałą karierą z prawdziwymi możliwościami awansu i rozwoju.

Co to outsourcing IT?

Outsourcing IT to nic innego jak zlecanie prac związanych z informatyką zewnętrznym firmom. Może to obejmować wiele różnych zadań, takich jak tworzenie oprogramowania, zarządzanie sieciami komputerowymi lub utrzymanie sprzętu informatycznego. Firmy często korzystają z outsourcingu IT, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. A także po to, aby mieć dostęp do specjalistów w danej dziedzinie.

Outsourcing IT – typy

Outsourcing outsourcingowy nierówny. Firmy w tej branży różnią się między sobą w wielu aspektach, takich jak skala działalności, profil klientów, model biznesowy i wiele innych. 

Można wyróżnić dwa podziały outsourcingu IT: pod względem świadczonych usług oraz lokalizacji.

Oto główne typy usług informatycznych:

  • Outsourcing procesów biznesowych (BPO): polega na przekazaniu zewnętrznej firmie zadań związanych z obsługą procesów biznesowych, takich jak np. obsługa klienta, księgowość czy zarządzanie zasobami ludzkimi.
  • Outsourcing zarządzania infrastrukturą IT (IMS): polega na przekazaniu zewnętrznej firmie zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą IT, takich jak np. utrzymanie serwerów, sieci komputerowych czy sprzętu informatycznego.
  • Outsourcing rozwoju oprogramowania (software development outsourcing): polega na przekazaniu zewnętrznej firmie zadań związanych z rozwojem oprogramowania, takich jak np. tworzenie aplikacji, usprawnienia istniejącego kodu czy wsparcie techniczne.
  • Outsourcing zarządzania projektami (project management outsourcing): polega na przekazaniu zewnętrznej firmie zadań związanych z zarządzaniem projektami informatycznymi, takich jak np. koordynacja prac zespołu, planowanie i monitorowanie postępów czy raportowanie.

Podział pod względem lokalizacji:

  • Outsourcing krajowy (domestic outsourcing): polega na zlecaniu zadań zewnętrznej firmie znajdującej się w tym samym kraju, co firma korzystająca z usług outsourcingowych.
  • Outsourcing regionalny (regional outsourcing): polega na zlecaniu zadań zewnętrznej firmie znajdującej się w tej samej części świata, co firma korzystająca z usług outsourcingowych, np. w Europie lub w Azji.
  • Outsourcing globalny (global outsourcing): polega na zlecaniu zadań zewnętrznej firmie znajdującej się w innym kraju niż firma korzystająca z usług outsourcingowych. Może to obejmować firmy znajdujące się na innym kontynencie lub w innej części świata.
  • Outsourcing hybrydowy (hybrid outsourcing): polega na łączeniu różnych typów outsourcingu, np. krajowego i globalnego, w celu uzyskania optymalnego połączenia elastyczności, kosztów i jakości usług.

Kto odnajdzie się w modelu outsourcingu IT?

Jeśli jesteś osobą, która lubi elastyczność i różnorodność w pracy, to outsourcing może być strzałem w 10. Dobrze odnajdujesz się w biznesowych klimatach? W modelu outsourcingowym będziesz mieć do czynienia z wieloma klientami, a także zespołami. W trybie pracy w outsourcingu będziesz mieć możliwość poznać wiele technologii i rozwijać się w wielu kierunkach.

Dla kogo nie jest outsourcing IT?

Cenisz sobie pracę w stabilnym przewidywalnym środowisku? Lubisz bezpośrednią współpracę z innymi członkami zespołu? Możliwe, że będziesz czuć się niekomfortowo w modelu outsourcingowym. W nim wszystko dzieje się dynamicznie. Projekty też zmieniają się natychmiastowo, a ścieżka awansu w nie jest tak klarowna, jak w obrębie jednej firmy.

Jest jeszcze temat tzw. “ławki”. Znanej programistom pracujących w outsourcingu, a także Software Housach. Tutaj znajdziesz post o tym, czy ławka w IT to samo zło.

Dlaczego outsourcing IT opłaca się firmom?

​​Outsourcing może być korzystny dla firm. Nie tylko ze względu na redukcję kosztów związanych z zatrudnieniem. Oto kilka powodów, dla których firmy decydują się na outsourcing IT:

  • Dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia: outsourcing pozwala firmom na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów z zewnętrznych firm. Co może przynieść poprawę  jakości usług czy zwiększenia efektywności procesów w firmie.
  • Elastyczność: outsourcing pozwala firmom na dostosowanie wielkości i rodzaju zlecanych usług do aktualnych potrzeb biznesowych. 
  • Oszczędność czasu: outsourcing pozwala firmom na przekazanie zadań zewnętrznej firmie. Co oznacza, że nie muszą one angażować swoich pracowników w prace związane z informatyką. Może to pozwolić firmom na skupienie się na swoich głównych działaniach biznesowych.

Możliwości rozwoju w outsourcingu IT

Jako zewnętrzny pracownik, masz wiele możliwości ciągłego uczenia się. Prawdopodobnie będziesz pracować dla globalnych klientów, co pozwoli Ci obserwować różne kultury, branże, podejścia, struktury i technologie. 

Co jeszcze czeka Cię w outsourcingu IT?

  • Podróże krajowe lub zagraniczne w celach szkoleniowych
  • Uczestnictwo w programach certyfikacyjnych
  • Pożyczki lub granty od firmy outsourcingowej na kontynuowanie lub rozpoczęcie studiów podyplomowych
  • Bezpośredni kontakt z innymi specjalistami, którzy dadzą Ci możliwość poszerzenia umiejętności w nowych obszarach.

Widzisz się w pracy w takim środowisku?

About the Authors

Hania

- LinkedIn

Tech Sourcing Partner i Brand Awareness Specialist. Interesuje się wszystkim, co związane z HR. Lubi działać w wielu obszarach i dzięki temu wykorzystywać pokłady swojej kreatywności.