Nieodpowiednie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

8 grudnia 2022

Czym są nieodpowiednie pytania? Jak reagować na nie reagować? Proces rozmowy kwalifikacyjnej jest okazją dla firmy do poznania kandydata, a także szansą dla kandydata, aby dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku. Istnieją jednak pewne pytania, które nigdy nie powinny być zadawane podczas rozmowy. Warto jednak zrozumieć różnice pomiędzy nieodpowiednimi pytaniami, a pytaniami podlegającymi karze. Pamiętaj, że nie każde pytanie łamie przepisy prawa pracy.

nieodpowienie pytania Inappropriate questions

Jakie pytania może zadawać rekruter podczas rozmowy rekrutacyjnej?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może dojść do wrażenia przesłuchania. Rekruter zadaje pytanie, spisuje odpowiedź i przechodzi do kolejnego – to niedobrze. Osoba prowadząca rozmowę (nie przesłuchanie!) powinna Cię wysłuchać i poznać, a nie tylko wypytać o doświadczenie zawodowe, które było opisane w Twoim CV. Pytania rekruterów czasem mogą zaskoczyć. Dlatego przygotowaliśmy listę pytań zadawanych na rozmowie kwalifikacyjnej. Zobacz i nie daj się zaskoczyć!

Pytania o nawyki

Należy również mieć uwagę na pytania dotyczące osobistych nawyków. Pytania te nie są związane z pracą i mogą być wykorzystane do dyskryminacji kandydatów. Mogą one również naruszać przepisy dotyczące przeciwdziałania molestowaniu i tworzyć wrogie środowisko pracy.

Jeśli zostaniesz zapytany o niewłaściwe pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, dobrze jest zapytać prowadzącego rozmowę, dlaczego chce znać odpowiedź lub nawet powiedzieć mu, że nie jest to istotne dla stanowiska, na które prowadzi rozmowę.

Znaj swoje prawa

Jeśli kiedykolwiek zostałeś odrzucony z powodu wieku, płci lub rasy, możesz rozważyć podjęcie działań prawnych.

Według National Women’s Law Center (NWLC), stereotypy dotyczące płci są jedną z najczęstszych form dyskryminacji w dzisiejszych praktykach zatrudniania. Stereotypy płci mogą obejmować „kobiety nie mogą wykonywać tej pracy” lub „mężczyźni nie mają czasu dla rodziny”. Przykłady takie jak te są nielegalne w świetle Tytułu VII Ustawy o Prawach Obywatelskich i innych przepisów federalnych zakazujących dyskryminacji ze względu na płeć, rasę i religię (prawa pracy).

Rodzina

Twoja rodzina nie ma znaczenia dla pracy. Zadawanie takich pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest nielegalne i może kosztować utratę pracy przez rekrutera.

Dlaczego ktoś chciałby wiedzieć, czy masz dzieci? Te pytania powinny zostać uzasadnione konkretnym powodem (np. jeśli nie ma dostępnych usług opieki nad dziećmi).

Podchwytliwe pytania

Ostatnio w CandidFuture wywiązała się ciekawa rozmowa. Odnosiła się do pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej typu: „jaką książkę ostatnio czytałeś/aś”. Pytanie z pozoru proste, ale czy na pewno?

a) to pytanie może być ciekawym dodatkiem do rozmowy,

b) może być pytaniem na rozluźnienie,

c) może być również bardzo stresującym momentem dla kandydata.

Dlaczego? Tego typu pytania mogą budować dyskomfort i osoby, które z różnych względów nie czują vibe’u literatury np. „pięknej”są często na przegranej pozycji. Jest mnóstwo ludzi, którzy nie czytają, ale inaczej zdobywają wiedzę. A przekonania danego rekrutera mogą uznać taką osobę za niechcącą się rozwijać.

Dlatego jeśli rekruter zaskoczy Cię takim pytaniem, dopytaj o celowość. Może wcale nie chce (nie powinien) testować Twojej książkowej wiedzy!

Na jakie pytania pracodawca ma prawo?

W czasie rozmowy, potencjalny pracodawca może zadać pytanie dotyczące danych osobowych i tego pochodnych.

Do tej listy zaliczamy: imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, imiona i nazwiska rodziców, wykształcenie i doświadczenie. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy na pierwszym etapie w procesie rekrutacji potrzebna jest informacja o danych rodziców. ?

Jak reagować na nieodpowiednie pytania?

Przyszły pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadaje pytania z powyższej listy… Co robisz?

Jeśli na rozmowie pada pytanie, na które nie chcemy odpowiadać – powiedzmy to. Warto ostudzić zapał ciekawskiego rekrutera. Może się okazać, że wcale nie miał na celu Cię stawiać w takiej sytuacji. Kolejnym rozwiązaniem jest odpowiedź – krótka, ale dająca sens – oczywiście, jeśli sami jesteśmy z tym okej. Trzecim rozwiązaniem jest pytanie kandydata do rekrutera o cel zadanego pytania.

Zrekrutuj rekrutera

Podczas rozmowy kandydat ma prawo do zadawania pytań. Wykorzystaj to! Dowiedz się więcej na temat stanowiska pracy, zespole, czy samej oferty pracy. Listę przykładowych pytań znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ta lista pytań, których należy unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej rzuciła trochę światła na to, jakie rodzaje zapytań są uważane za niewłaściwe. Ważne jest, aby pamiętać, że celem rozmowy kwalifikacyjnej nie jest przyłapanie kogoś na kłamstwie, ale raczej zrozumienie jego umiejętności, doświadczenia i chęci do pracy na danym stanowisku. Zadawanie pytań o przeszłe zachowanie lub życie osobiste może być kuszące podczas tych pierwszych interakcji, ale robienie tego może potencjalnie doprowadzić pracodawców do kłopotów prawnych w dalszej części drogi! Jeśli szukasz więcej informacji na temat tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej lub jak najlepiej przeprowadzić ją samodzielnie, sprawdź nasz wpis na ten temat.

About the Authors

Natalia ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.