Jak wdrożyć marketing rekrutacyjny w firmie IT

15 listopada 2022

Jak praktycznie wygląda marketing rekrutacyjny? Jakich efektów można się spodziewać? Jak wyglądają działania rekrutacyjne firm IT. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów? Co należy do działań marketingu rekrutacyjnego? Na te pytania poznasz odpowiedź, ale dowiesz się również, jak działa CandidFuture w marketingu rekrutacyjnym.

Czym jest marketing rekrutacyjny IT

O tym czym dokładnie jest marketing rekrutacyjny, jakie ma zalety i wady, dla kogo jest odpowiedni dowiesz się z poprzedniego artykułu. Krótko mówiąc, marketing rekrutacyjny to proces pozyskiwania pracowników za pomocą działań marketingowych. Takich jak: content marketing, tworzenie ogłoszenia i landing page’u, płatne reklamy (Facebook, LinkedIn i inne), a także budowanie świadomości marki.

Jak marketing rekrutacyjny przyspiesza rekrutację specjalistów IT?

Celem skutecznego marketingu rekrutacyjnego jest zatrudnienie najlepszych kandydatów. Dlatego za pomocą social media jesteśmy w stanie dojść do osób, które nie obserwują naszej firmy. Pierwszym etapem jest budowanie świadomości marki w taki sposób, aby potencjalni kandydaci mieli pojęcie, czym nasza firma się zajmuje. Kandydaci chcą pracować w rozpoznawalnych miejscach w sektorze IT. Jeśli o naszej firmie nie ma ani słowa w Internecie, kandydat stanie się bardziej podejrzliwy, niż zachwycony.

Jak przyciągnąć uwagę kandydataogłoszenia rekrutacyjne

Branża IT przoduje w podawaniu widełek w porównaniu do innych branż. Ale dalej niektórzy upierają się, że widełki nie są konieczne… Jeśli chcemy wykorzystać marketing rekrutacyjny musimy być transparentni. Ogłoszenie musi zawierać wszystkie informacje na temat danej firmy. Zaliczamy tutaj: stawki, projekt, zespół, misję i wartości. Nie możemy zapomnieć o konkretnie rozpisanych zadaniach, obowiązkach i wymaganiach. Ogłoszenia rekrutacyjne IT zawierają wiele niepotrzebnych informacji, a dla pracowników IT liczy się konkret!

Skuteczny marketing rekrutacyjny według CandidFuture

Usługa CandidFuture zajmuje się 4 obszarami: Employer Branding, Marketing Rekrutacyjny, Rekrutacja IT i Sourcing. Proces MR rozpoczyna się od audytu. Bierzemy pod lupę analizę tożsamości marki, konkurencji i dotychczasowych działań EB. Na podstawie tego jesteśmy w stanie przygotować plan na kolejne działania, dlatego jesteśmy dowodem na to, że da się osiągnąć wyznaczone cele współpracując z agencją rekrutacyjną! 

marketing rekrutacyjny w it recruitment markeitng in it lejek

Lejek rekrutacyjny (wersja uproszczona)

Proces marketingu rekrutacyjnego zaczyna się tutaj. Lejek przedstawia proces doświadczeń kandydata w marketingu rekrutacyjnym. Etapów tego procesu jest znacznie więcej, ale dzisiaj przyjrzymy się tej prostej formie.

Świadomość to nic innego, jak działania employer brandingowe. Większość firm na rynku pracy nie skupia się na tej części i od razu przechodzi do wrzucania ofert. Do zbudowania zainteresowania potrzebujemy wyróżników. W obszarze marketingu rekrutacyjnego musimy skupić na profilu kandydata i samej branży IT też . Warto zwiększać zasięg ogłoszeń rekrutacyjnych poprzez różnego rodzaju adsy. Tym działaniem zwiększymy ilość aplikacji. O efektywności marketingu rekrutacyjnego świadczy zatrudnienie. Poniżej przedstawimy Ci, jak my się tym zajmujemy!

Element budowania marki pracodawcyEmployer Branding

Prowadzimy szkolenia z tworzenia marki osobistej programistów. Wiemy, jak wytworzyć Employee Value Proposition – a w tworzeniu wartości CandidFuture jest mistrzem! Mamy doświadczenie w budowaniu wizerunku i świadomości firm zagranicznych na polskim rynku IT. Na podstawie lejka marketingu rekrutacyjnego można ten etap zaliczyć do budowania świadomości.

Działania w social media

Na tym etapie, potencjalni kandydaci zaczynają interesować się naszą firmą. Jak? Dzięki content marketingowi na naszych mediach. To właśnie na LinkedIn, czy Facebook’u kandydaci szukają pierwszych informacji o firmie. Tutaj strona kariery firmy to must-have. Kandydaci analizują sposób komunikacji i jakość treści. Sprawdzają, czy mogą się z nią utożsamić. Do zmiany pracy kandydat, musi mieć motywację, że Twoja firma ma coś, czego ta poprzednia nie miała. Wyróżnij się. Pamiętaj, że kandydaci sprawdzają potencjalnego pracodawcę również poza oficjalnymi kanałami. W branży IT kandydaci chcą pracować u najlepszych! Dlatego zadbaj o opinie na zewnętrznych stronach.

Do działań w  mediach społecznościowych musimy zaliczyć również płatne reklamy. W CandidFuture wiemy, jak dobrać odpowiednią grupę docelową i jaki przekaz wygłosić. Tworzenie  kampanii rekrutacyjnej to dla nas nas nic obcego. Naszym celem są efekty w  rekrutacji najlepszych kandydatów!

Oferty pracy

Co atrakcyjna oferta musi mieć wspomnieliśmy wyżej. Jak to wygląda w praktyce? Zobacz poniżej. Jest to część naszego ogłoszenia na Backend Developera. Co o nim myślisz? Wyróżnia się?

Ogłoszenie CandidFuture

Do praktyk marketingu rekrutacyjnego należy dostosowanie komunikatu do odbiorcy. O sukcesie tej współpracy możesz przeczytać na naszym Clutch’u. Do stworzenia tak atrakcyjnej oferty pracy potrzebujemy dedykowanego landing page’u. Czyli strony ze spersonalizowaną grafiką dla Twojej firmy – tym też się zajmiemy!

Usługi marketingu rekrutacyjnego w branży IT

Sukcesem marketingu rekrutacyjnego jest zatrudnienie. Zebranie, jak największej ilości CV nic nie wnosi, jeśli te aplikacje nie są jakościowe. Większość firm IT rekrutuje wrzucając ogłoszenie i czekając na spływ aplikacji. Takie rozwiązanie ma szansę, jeśli mamy dobrze zbudowany Employer Branding. Inaczej ilość aplikacji kandydatów poprzez samą ofertę, będzie bardzo słaby. 

W tym miejscu musimy również skupić się na jakości procesu rekrutacyjnego. To tutaj następuje pierwsze spotkania 1:1 firmy z kandydatem. Dlatego warto pamiętać o feedbacku na każdym etapie procesu rekrutacyjnego, nie tylko tym ostatecznym dla kandydata. Często w firmach rekrutacyjnych jest problem z komunikacją z klientem. Dlatego my działamy jako rozszerzenie Twojego działu HR i jesteśmy w kontakcie na każdym  etapie rekrutacji IT.

Czy marketing rekrutacyjny działa?

Poprawna strategia marketingu rekrutacyjnego działa! Wszystko zależy od czasu i wizerunku firmy. Działania MR mają być oparte oczekiwaniami kandydatów i transparentną sytuacją firmy. Relację z marketingiem rekrutacyjnym branża IT dopiero zaczyna, a już odnosi spore sukcesy! Pozwól nam działać, jako wsparcie  procesu rekrutacyjnego działaniami MR. Skontaktuj się z nami! 

About the Authors

Nat 🐈‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.