Marka osobista senior programisty

31 października 2022

Czy jesteś senior programistą, tech/team leadem, czy nawet managerem zespołu, personal branding to świetny dodatek do Twojej kariery. Budowanie własnej marki osobistej zajmuje trochę czasu, ale coraz częściej to podstawa na rynku pracy IT. Tworzenie marki osobistej programisty wcale nie jest takie trudne! Poznaj nową funkcję specjalistów IT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się: jakie znaczenie ma marka osobista? Jak budować markę osobistą w branży IT? Jak zacząć budować personal brand? 

Marka osobista – znaczenie 

O tym, że marka osobista jest must-have’em w tej dekadzie już nie trzeba przypominać… Rekruterzy zdecydowanie częściej wykorzystują ją w swoich działaniach, ale nie znaczy to, że programiści nic w tym kierunku nie robią! Na LinkedInie działa wielu zdolnych programistów, którzy lubią dzielić się swoją wiedzą. I na tym opierają swoją markę.

Dlaczego warto zacząć budowanie marki

Marka osobista pozwala na zdobycie zaufania odbiorców. Kiedy uda Ci się je zdobyć, możesz być pewny/a, że odbiorcy będą cytować Twoje treści i podawać Cię, jako wiarygodne źródło informacji. 

Nie zapominajmy o budowaniu wizerunku eksperta . Będąc specem w danej dziedzinie zyskujesz większe zasięgi, a co za tym idzie… Ludzie uważają Cię za osobę kompetentną i ufają Twojej twórczości.  Media społecznościowe łatwo pomogą Ci osiągnąć ten cel!

Mając tak rozbudowaną markę skupiasz większą uwagę rekruterów. Dzięki czemu masz możliwość negocjacji lepszych stawek. Tworząc swoją markę osobistą jesteś dodatkowo wizytówką firmy. A to zawsze dodatkowy aspekt Employer Brandingu, o którym warto pamiętać. Firmy IT coraz częściej zwracają na to uwagę podczas rekrutacji.

Będąc rozpoznawalnym w sieci, zyskujesz na popularności również w świecie realnym. Dzięki marce osobistej masz większe szansę na współpracę z mediami, czy prowadzenie eventów i webinarów. Co jest dodatkową szansą na zdobycie kolejnych odbiorców i szerzenie swojej wiedzy.

Jak budować markę osobistą w branży IT

Sposobów na budowanie marki osobistej są dziesiątki. To od Ciebie zależy, na czym chcesz się skupić. Pamiętaj, że jedna forma nie wyklucza kolejnej. Skup się na tym, co rzeczywiście sprawia Ci przyjemność. Nie kieruj się zasadą “im więcej tym lepiej”. Znacznie więcej wartości daje jedna lub dwie formy budowania marki niż kilka robionych na szybko. Wybierz swoje priorytety. W tworzeniu marki osobistej najważniejsze jest być sobą. 

Udzielaj się

Marka osobista nie bierze się znikąd. Musisz zaistnieć wśród osób, które mają coś ciekawego do powiedzenia. Idealnym sposobem na to jest udzielanie się w komentarzach i dodawanie własnej wartości do treści innych. Dzięki temu docieramy do nowej grupy odbiorców i mamy szansę na pokazanie naszego spojrzenia na dany temat. 

Twórz treści

Budowanie marki eksperta wymaga cierpliwości i umiejętności pisania! Idealnym miejscem do tworzenia treści jest LinkedIn. Możesz udostępniać swoje teksty, ale również odsyłać odbiorców na Twojego bloga, podcast, czy kanał YouTube. Niech Twoja osobista marka wyróżnia Cię od pozostałych! Treści muszą mieć wartość dla odbiorcy. Dlatego laniem wody nic się osiągniesz. Dlatego przed publikacją, zadaj sobie pytanie – “Co z tego będzie miał odbiorca?”.

Uczęszczaj na eventy

Networking w prawdziwym życiu ma lepszą skuteczność niż przez Internet. Aby zbudować silną markę osobistą musisz wyjść poza LinkedIna. Poszukaj meet-upów i eventów branżowych w Twojej okolicy. Dzięki temu poznasz nowe osoby, inspiracje. Rozpoznawalna marka osobista daje wiele możliwości. Kto wie… Może na kolejnym evencie wystąpisz Ty, jako prelegent!

Jak zacząć budować markę osobistą? 

Przed rozpoczęciem publikacji warto przygotować sobie mały schemat. Przezorny zawsze ubezpieczony! Dobra marka osobista jest zaplanowana.

Cel budowania marki

Zacznij od definicji swojego celu. Po co chcesz publikować? Ustal sobie cel, do którego chcesz dążyć. Przed każdą publikacją przypomnij sobie, dlaczego to robisz. Taka praktyka pozwoli Ci na zostanie na stałym torze. 

Stwórz personę odbiorcy

Niczym jak w pracy UX designera… Stwórz personę odbiorcy. Rozpisz wszystkie problemy, jakie może mieć Twój docelowy odbiorca, jakie ma zainteresowania, czego nie lubi. Pomiń informacje demograficzne – nie przyda nam się jego miejsce zamieszkania 🙂 Pomoże Ci to w lepszym dostosowywaniu treści do odbiorcy i swojej branży.

Znajdź inspirację I buduj swoją sieć odbiorców

Na początek warto jest obserwować osoby, które tworzą swoją markę i się nimi zainspirować. Stwórz listę takich osób. Zaobserwuj je na social mediach i udzielaj się pod ich postami.

Przygotuj listę tematów

Przygotuj listę tematów, które chcesz poruszyć. Lepiej przygotować sobie kontent na przód, by nie stresować się nadchodzącym dniem publikacji treści. Inspiracja jest wszędzie, wystarczy poświęcić na to chwilę.

Znajdź swój wyróżnik 

Znajdź coś, co wyróżni Cię spośród “konkurencji”. Może to być kolor, przedmiot, hashtag, a nawet zwierzak. Dodawaj ten element do swoich publikacji, aby podświadomie zacząć się z nim kojarzyć Twoim odbiorcom.  Na przykładzie CandidFuture: do atrybutów marki osobistej należą np.: Aga z koroną, Nat z kotem, Klaudia z chmurą.

Czekaj na efekty! 

Rozwój własnej marki trwa. Nie ma zasady, że po dwóch miesiącach każdy będzie Cię znał i miał za eksperta. Budowanie marki osobistej to proces, który nigdy się nie kończy. Dlatego podchodź do tego cierpliwie i nie zniechęcaj się mała ilością reakcji odbiorców. 

About the Authors

Natalia ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.