Czy siedzenie na „benchu” w branży IT frustruje? O ławce rezerwowych w branży IT.

1 grudnia 2022

Co to jest i gdzie możesz się spotkać z „benchem” w branży IT?

Na ławce zasiadają specjaliści IT, dla których w danym momencie nie ma projektu wewnątrz firmy. I to może najczęściej spotkać regular lub senior developera w software house, o którego polskie firmy rywalizują na co dzień. Czyli o doświadczonych specjalistów, których warto utrzymać w firmie.

Najczęściej spotkasz się z ławką w software house lub firmie outsourcingowej, takich jak Solveq czy Epam.

Z czego wynika „bench”?

Na projekt „ławeczkowy” składa się klika powodów. Jednym z nich może być gotowość programistów software house na finalizujący się projekt z klientem. Innym – złe zarządzanie wewnątrz firmy. A jeszcze innym – świadoma decyzja software house. Z uwzględnieniem czasu pracy programisty na pracę przy wewnętrznych projektach tzw. innowacjach bądź nowych produktach.

Zarządzanie ławką rezerwowych nie należy do prostych. A tylko świadomi widzą w tym istny potencjał.

„Niestety większość organizacji nie wykorzystuje ławki jako źródła innowacji i sprzedaży nowych projektów. Osoby znajdujące się na ławce powinny być raczej traktowane jako rotujący zespół R&D. W ten sposób razem ze swoim „ławkowym” zespołem w ciągu roku udało nam się zbudować partnerstwa z Amazon i Epic Games. Co otworzyło drogę do nowych komercyjnych projektów.

Kluczem jest znalezienie odpowiednich projektów do zrealizowania i bliska współpraca z zespołem sprzedaży i klientami. W rezultacie „ławka w IT” może napędzać rozwój zespołu.” – Tomasz Jankowski, Lead developer | Team leader | Full-stack & design.

Co „bench” może oznaczać dla programistów? O szansach i zagrożeniach.

Ławka w IT nie zawsze musi frustrować. Chociaż znane są przypadki, pomimo niezmienionego czasu pracy, gdzie wynagrodzenie na ławce wynosi 60%. Kto wtedy oszczędza, a kto zarabia mln euro?

Jednak większa część firm, z doświadczeniem i dojrzałymi procesami, traktuje projekty ławkowe jako szanse. Zarówno dla senior developera jak i biznesu.

W dzisiejszych czasach, programiści stawiają na: stabilność zatrudnienia, rozwój i rynkowe wynagrodzenie. Umiejętne zarządzanie ławką rezerwowych gwarantuje coś jeszcze. A mianowicie wpływ.

Oczywiście jak to w branży IT bywa, do planowania ławki trzeba podejść bardzo rozważnie i z korzyścią dla dwóch stron. Inaczej impuls do zmiany pracy przyjdzie do programistów szybciej niż później. I to w najmniej oczekiwanym momencie przez pracodawcę.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać ten przestój, jako pracownik lub pracodawca – przesłuchaj najnowszy podcast After Hours, który możesz znaleźć tutaj. W podcascie gościnnie wzięły udział Klaudia i Agnieszka z CandidFuture, przedstawiając perspektywę rekruterów.

Jak rozmawiać z przełożonym, kiedy ławka zaczyna „palić”?

Zasady siedzenia na ławce powinny być jasno ustalone. Jakie działania będą podjęte, gdy nastąpi taka sytuacja w software house. Ludzie lubią wiedzieć na czym stoją. Nawet kiedy siedzą 😉

Najważniejsza jest szczera rozmowa i komunikacja własnych potrzeb. Ale do tego jest potrzebna kultura szczerości i transparentności. Bez niej nigdy nie dojdzie do szczerego feedbacku – prezentu. Niestety tylko nieliczna część firm IT podchodzi do tematu w ten sposób.

Temat ławki w IT. O co możesz zapytać przełożonego w swojej firmie?

Co się dzieje? Jestem na ławce – czy mam stabilne zatrudnienie? Czy dotychczasowe warunki finansowe nie ulegną zmianie? Czy mimo ławki firma da mi przestrzeń do rozwoju? 

Warto kierować się faktami. I wprost artykułować swoje obiekcje.

Można też pomyśleć o swoich mocnych stronach. I wspólnie zastanowić się, czy są w firmie jakieś obszary, które warto ? Może warto też zaproponować coś pracodawcy od siebie? Taka proaktywna postawa też może dużo zdziałać. 

Ławka w IT. Lubisz czy nienawidzisz?

Ławka w IT nie musi być frustrująca. Bo nawet gdy nie ma projektu wewnętrznego, to czas można spędzić na szkoleniach i kursach. Albo można być „wypożyczonym” do projektów w firmie konkurencyjnej.

Takie praktyki mają miejsce w zaprzyjaźnionych software house. Jako dobry programista, senior software developer, nie musisz opuszczać aktualnej firmy. A przy zmianie projektu masz możliwości poznać inne technologie na nowym projekcie.

Oczywiście staż pracy ma znaczenie. I wśród głównych obaw programistów w software house jest sytuacja, kiedy mając staż seniora, ma się wiedzę początkującego mida.

Ławka a proces rekrutacyjny. Rola rekrutera.

Podczas rekrutacji senior developera należy mieć komplet istotnych informacji do długiej i fajnej współpracy.

Wśród dzisiejszych motywatorów do zmiany pracy są: stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju i rynkowe wynagrodzenie. Warto je niezwłocznie zaadresować w rozmowach. I tutaj kłania się niezłomność rekrutera w otrzymaniu kluczowych informacji od hiring managera. Rekruterze – wysyć informacje! Bądź przeraźliwie głodny! Bo na co komu rozczarowanie zaraz po rozpoczęciu współpracy?

O czynnikach świadczących o nieudanych współpracach możesz przeczytać w naszym ebooku Rekrutacyjny Czerwiec. Pobierz go i nie daj się zaskoczyć na rozmowie rekrutacyjnej.

Rekrutacyjny Czerwiec (Rekrutacyjny-Czerwiec.pdf)

Z własnym zespołem programistów można zajść naprawdę daleko. Bazując na szczerości i opowiadając jak jest.

W Polsce, na rynku nowych technologii, według różnych raportów, brakuje od 100 tyś do 120 tyś specjalistów IT.

Z naszej społeczności wiemy, że bycie na ławce przyczynia się co najmniej +10 nowych kontaktów rekruterów w znajomych na LinkedIn tygodniowo!

Nie dawajmy przestrzeni do domysłów. Mówmy jak jest.

About the Authors

Aga Myśliwczyk

- LinkedIn

Jej misją jest mieć wpływ na jakość życia ludzi! Na co dzień rekrutuje techniczną kadrę c-level oraz doświadczonych specjalistów od wytwarzania produktu softwareowego. Zainicjowała program FAIRit, cykl #KawaNaKlawiaturę, akademię Rekruter w IT #bezCV. A to dopiero początek!