Najlepsza inwestycja 2023 roku

7 lutego 2023

2022 wciągnął wszystkich w kryptowaluty i NFT. Jednak nie każdy wyszedł na tym korzystnie… W co zatem warto inwestować swoje pieniądze w 2023 roku? Każda inwestycja powinna być odpowiednio przemyślana, jednak odpowiedź jest prosta- w siebie. Przyszły czasy, kiedy nie wiadomo, co wydarzy się jutro, dlatego warto inwestować w edukacje i rozwój. Są to elementy, których nikt nam nie zabierze i dzięki nim, możemy osiągnąć znacznie więcej.

„Przecież narzędzia AI mnie zastąpią”

Czy warto wchodzić do IT skoro ChatGPT zna się na pisaniu kodu, harmonogramów, blog postów i wszystkiego czego sobie zażyczymy? Zdecydowanie TAK! Narzędzia AI mają na celu ułatwić nam pracę, a nie ją zabierać. Jako, że jest to dość nowa technologia, oznacza to, że nie jest ona zaktualizowana całkowicie. To znaczy, że przykładowo ChatGPT zbierał dane do końca 2021 roku. Narzędzia AI w obecnym czasie również potrzebują nadzoru człowieka, ponieważ dopiero się uczą i są podatne na wszystkie wiadomości użytkowników.

inwestycja 2023 chat gtp

Wchodząc do branży IT możesz być spokojny, że żaden robot nie ukradnie Twojej pracy. AI udowadnia, że świat idzie w kierunku technologii i cyfryzacji, dlatego IT niedługo będzie najbezpieczniejszą branżą.

Jak wejść do branży IT

Proces przebranżowienia nie jest taki trudny, jaki może się wydawać. Czasowo – wszystko zależy od specjalności, jaką wybierzesz i Ciebie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć proces przebranżowienia, zajrzyj tutaj. Sama nauka programowania nie jest łatwa. Jednak istnieją intensywne kursy IT, które mogą pomóc Ci w wejściu do branży, jako programista. Pamiętaj, aby rozważyć wszystkie role w branży IT zanim zdecydujesz się na jedną konkretną. Analiza rynku IT w tym momencie jest kluczowa. Ta inwestycja uchroni Cię przed straconym czasem i pieniędzmi.

W jakich kierunkach mogę się rozwijać?

Branże IT możemy podzielić na dwa kierunki rozwoju: techniczny i nietechniczny. Kierunki techniczne zdecydowanie wymagają więcej czasu do nauki. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie zawody kryją się pod tymi kategoriami, zajrzyj tutaj. Każda specjalizacja wymaga innych umiejętności miękkich, dlatego nie zawsze postawiony przez nas cel rozwoju będzie do nas 100% dopasowany.

Jak zdobyć nową pracę?

Wejście do IT wymaga wartościowego portfolio (jeśli nie mamy doświadczenia), które trzeba czasami tworzyć miesiącami (GitHub). Warto również pomyśleć o stażu/praktykach, które mogą otworzyć nam drzwi do nowych organizacji. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek o tym, jak zacząć zobacz ten wpis.

Czy rekrutacje również zaliczają się do świata IT?

Rekruterzy również należą do sektora IT. Sourcing, kontakt z kandydatami, rozmowy kwalifikacyjne to również działania w obszarze IT. Rozwój w rekrutacjach IT to szczególnie dobry wybór dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, są ciekawe drugiej osoby i lubią się uczyć. Branża IT rozwija się niesamowicie szybko i obowiązkiem rekrutera IT jest nadążyć za tymi trendami. Jeśli myślisz o rozwoju w rekrutacjach IT zobacz nasz poprzedni artykuł.

About the Authors

Natalia 🐈‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.