Gdzie szukać doświadczenia w IT

20 października 2022

W naszych artykułach “Jak przebranżowić się do IT?” oraz “Start w IT. Jaką specjalność wybrać?” napisaliśmy o tym, jakie są przyczyny przebranżowienia, jak zacząć oraz jakie są zawody techniczne i nietechniczne w IT. Pokrótce opowiedzieliśmy o tych najbardziej popularnych i wytłumaczyliśmy jakie są ich główne zadania. Znajdziesz tam wiele informacji przydatnych na początku swojej zawodowej drogi. Ale gdzie zdobyć doświadczenie w IT?

W poniższym artykule chcemy skupić się na tym, gdzie właściwie szukać doświadczenia w IT. Co oznacza doświadczenie komercyjne? Jak znaleźć pierwszą pracę w IT nie mając większego doświadczenia? Czy bezpłatna lub płatna praktyka/staż jest dobrą opcją? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!

Co oznacza doświadczenie komercyjne?

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule istnieją bootcampy, na których możesz się szkolić, a po ich zakończeniu czasami jest możliwość otrzymania pierwszej pracy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca wymaga doświadczenia w pracy z danymi technologiami poza bootcampami. 

Mówimy tutaj o tak zwanym doświadczeniu komercyjnym, czyli pracy nad projektem dotyczącym pewnego produktu dla klienta.

Wiele osób twierdzi, że praca w projekcie komercyjnym to najlepsza możliwość, aby sprawdzić się jako programista. Pozwala to na zweryfikowanie swojej dotychczasowej wiedzy teoretycznej i zestawienie jej z rzeczywistością podczas tworzenia realnego produktu. 

Jeśli jesteś po bootcampie i brakuje Ci jeszcze doświadczenia warto także rozważyć opcję praktyk lub stażu. 

Praktyka/staż w IT – dobra opcja?

Zdecydowanie tak! Niektóre firmy czasami przyjmują praktykantów lub stażystów na płatne/bezpłatne praktyki lub staż. Praktyki są zwykle bezpłatne, bardziej skierowane do studentów ostatnich lat kierunków technicznych (chociaż nie zawsze). Mają na celu pogłębienie wiedzy studenta i obserwowanie pracy w IT “od kuchni”,  a także rozwijanie praktycznych umiejętności. 

Staż to opcja dla osób, które ukończyły już studia i szukają pierwszego doświadczenia. Staż zwykle jest płatny, jednak co do zasady nie są to na początku bardzo wysokie zarobki. Ma on na celu pogłębienie wiedzy w danym temacie i zastosowanie tej wiedzy w praktyce, podczas projektu. Jest to świetna opcja na zdobycie pierwszego doświadczenia, ponieważ można na co dzień poznawać technologie z którymi chcemy pracować. Można zaobserwować różne sytuacje, które mają miejsce w trakcie pracy nad projektem. 

Czasami mogą pojawiać się pewne błędy lub jest potrzebna nagła pomoc – jest to fantastyczna okazja, aby sprawdzić się jako członek zespołu i pomóc znaleźć rozwiązanie aktualnego problemu. Jeśli do tego mamy w firmie wspierający zespół i świetną atmosferę, taki staż może być najlepszym wyborem.

Twoje własne projekty!

Zapewne słyszałeś o GitHub’ie – to serwis internetowy na którym programiści pokazują swoje dotychczasowe projekty i dzielą się doświadczeniami. 

Zanim zaczniesz szukać pierwszej pracy w IT warto zadbać o swój profil na GitHubie. Pomyśl o tym co Cię interesuje, zacznij pisać swoje własne programy, którymi będziesz mógł się pochwalić. Pomyśl jaki projekt byłby dla Ciebie ciekawy i jakie może być jego praktyczne zastosowanie. Zadbaj o odpowiednią złożoność i przejrzystość programu. Wykorzystaj nowo poznane technologie. Postaraj się jak najbardziej pokazać swoje umiejętności. 

Pracodawca z pewnością doceni fakt, że jesteś kreatywną osobą i z chęcią zapozna się z Twoimi projektami. Być może świetny profil na GitHubie spowoduje, że to akurat Ciebie zatrudni.

Rozmowy rekrutacyjne? No jasne!

Nie bój się brać udziału w różnych rozmowach rekrutacyjnych. Czasami mamy wątpliwości, czy aplikować na dane stanowisko, bo czujemy się niepewnie. Masz już profil na GitHub, LinkedIn, bootcamp za sobą, a może nawet jakieś małe doświadczenie w IT w projekcie komercyjnym? Warto aplikować na stanowiska juniorskie, które wydają Ci się interesujące. 

Nawet, jeśli okaże się, że musisz jeszcze trochę popracować i rozwinąć pewne umiejętności – nie bój się tego feedbacku. On może pomóc Ci ukierunkować Twoje przyszłe działania, dowiedzieć się o co pytają rekruterzy i jakie technologie są must have na dane stanowisko. 

Po czasie możesz wrócić o wiele silniejszy, z nową wiedzą i doświadczeniami.

Początki w IT

Praca w IT będzie z pewnością satysfakcjonująca dla osób, które są tą dziedziną szczerze zainteresowane. Jest to praca wymagająca wiele wytrwałości, cierpliwości i zaangażowania. Wiele początkujących osób ma podobne rozterki – czy to jest ta ścieżka, którą chcę iść? Jak zdobyć doświadczenie w IT? Czy sprawdzę się w tym? 

Warto cały czas stawiać sobie nowe wyzwania i pogłębiać swoją wiedzę. Różne sytuacje weryfikują nasze umiejętności, a to może być dla nas wskaźnik tego jakie są nasze mocne strony i obszary do rozwoju. 

Pobierz naszego e-booka! Znajdziesz tam wskazówki od doświadczonych specjalistów IT, które z pewnością pomogą Ci na starcie w IT! 

Start w IT (Start-w-IT_Aga-Mysliwczyk_2022.pdf)

About the Authors

Klaudia ☁️

- LinkedIn

Wcześniej Tech Sourcing Partner, a obecnie Tech Rekruterka, która działa również jako Agentka Kariery w IT. Pomaga programistom znaleźć pracę zgodną z ich oczekiwaniami.