Jak stworzyć łapiące uwagę CV w branży IT?

18 października 2022

Jak stworzyć dobre CV? CV w branży IT? Zaczynasz swoją karierę w branży IT? A może już masz doświadczenie, ale chcesz zwiększyć swoje szanse na nową pracę? Pierwszym krokiem do tego jest stworzenie CV, które jednocześnie jest konkretne, ale i łapie uwagę rekrutera. Dzisiaj dowiesz się od czego warto zacząć i o czym pamiętać!

Co musi zawierać Twoje CV? 

Przez CV ciężko pokazać swoją osobowość, dlatego trzeba przyciągnąć uwagę rekrutera innymi rzeczami. O czym nie możesz zapomnieć tworząc CV w branży IT?

Kontakt

Bez tego CV nie ma znaczenia. Dodaj swój aktualny adres e-mail lub nr telefonu. Możesz zaznaczyć, jaką formę kontaktu preferujesz. Możesz, ale nie musisz dodać informację o kraju, w którym się znajdujesz (dla informacji o strefie czasowej). Alternatywą jest również link do profilu na LinkedIn – jeśli aktywnie tam działasz.

Doświadczenie

Must have! Aby Twoje CV było konkretne, uwzględnij tylko takie miejsca pracy, które mają wpływ i są jakkolwiek powiązane z rolą, na którą właśnie aplikujesz. Zapomnij o pójściu na ilość, bo to jakość robi znaczenie. 

Ważne jest, aby przy każdym stanowisku opisać wykonywane zadania.. Nie pozostawiaj zagadką dla rekrutera swoich codziennych obowiązków na poprzednich miejscach pracy. Takie rozpisanie odpowiedzialności pomoże lepiej dopasować Cię pod rolę, na którą aplikujesz.

Kursy i szkolenia

Często się zdarza, że kursy i szkolenia mają większy wpływ na kandydaturę niż wykształcenie kierunkowe. Dlatego zawsze warto uwzględnić te wydarzenia w swoim CV. Pamiętaj, aby załączyć informację o certyfikacie.

Technologie

Stwórz specjalne miejsce na wypisanie technologii, z którymi udało Ci się pracować. Nie używaj natomiast gwiazdek, czy kropek, bo co one oznaczają? Skup się na latach doświadczeniach i projektach, w których były one używane. 

Znajomość języków

Uwzględnij wszystkie języki, jakimi umiesz się posługiwać. Pamiętaj, aby zastosować się do systemu CEFR (Common European Framework of Reference for Languages). Dzięki temu rekruter ma większą pewność, co do Twoich umiejętności językowych. Podobnie, jak przy technologiach, gwiazdki i kołeczka nic nie znaczą.

Portfolio

Pokaż swoje projekty! Opis zadań to jedno, ale finałowe wykończenie również ma znaczenie! Portfolio częściej wymagane jest przy rolach związanych z designem (np. UI/UX Designer, Product Designer), ale…! Większość rekruterów lubi zerknąć na “portfolio” programisty, jakim może być GitHub. Podepnij swój profil do CV i pochwal się swoimi kontrybucjami. Osoby techniczne będą mogły zobaczyć jakość Twojego kody i kto wie, może dzięki temu uda Ci się zabłysnąć i przeskoczyć wymagane lata doświadczenia. 

Zgoda RODO

Jeśli ogłoszenie wymaga zgody RODO, dodaj ją. Jeśli tego nie zrobisz, nie weźmiesz udziału w rekrutacji. W ogłoszeniu powinna znajdować się formułka, którą łatwo możesz umieścić na końcu ostatniej strony CV. 

O czym możesz zapomnieć w swoim CV? 

Wiele istnieje mitów na ten temat. Ile razy mówiono, że musisz dodać swoje zdjęcie, albo nawet dodać informację o  stanie cywilnym dla lepszego wrażenia? Czasy się zmieniły, więc zmienił się proces oceny CV! Co możesz pominąć? 

Zdjęcie

Zdjęcie nie jest wymagane w CV, możesz je dodać, ale nie musisz. Pamiętaj jednak, że zdjęcie nie powinno być selfie z filtrem, a profesjonalnie wyglądającą fotografią. Nie musisz iść od razu do fotografa, bo wszystko da się załatwić w domu. 

Co ważne, coraz więcej firm zagranicznym nie procesuje CV ze zdjęciem. Wszystko ze względu na ewentualne zarzuty o dyskryminację. Dlatego upewnij się, jakie zasady rekrutacji panują w danej firmie. 

Data urodzenia

Podobnie jak przy zdjęciu, nie jest to obowiązek. Rekruter może Cię jednak o nią dopytać, ponieważ ma do tego podstawę prawną. Nie powinno jednak Cię to martwić. 

Adres zamieszkania

Nie musisz udostępniać takich informacji. Jeśli aplikujesz na pracę zdalną, w większości przypadków liczy się tylko strefa czasowa, dlatego warto dodać informację o kraju zamieszkania. Aplikując na pracę hybrydową, musisz liczyć się, że średnio 2-3 razy w tygodniu czeka Cię dojazd. Zastanów się czy masz na to czas i jest to dla Ciebie opłacalne. 

Czym zwrócić uwagę rekrutera? 

Estetyka! Zwróć uwagę na jednakowy font i ułożenie wszystkich części. Sprawdż, czy wszystkie daty i Twoje umiejętności są aktualne. Czy nie ma tam żadnych błędów ortograficznych i językowych. Czy doświadczenie i edukacja są ułożone od najnowszych, do tych z przeszłości. Czytelne i zorganizowane CV budzi pozytywne wrażenia. 

Ile stron powinno mieć CV w branży IT? 

Ile ludzi tyle opinii. W CandidFuture uważamy, że nie ma limitów, o ile CV jest konkretne i zawiera wszystkie potrzebne informacje. Lepiej rozłożyć wszystkie elementy na kilka stron niż tworzyć nieczytelne 1-stronicowe CV.

Personalizacja CV pod dane stanowisko

Skup się na wymaganiach podanych w ogłoszeniu i zastanów się, czy wstawienie wszystkie do CV ma sens. Często nasza przeszłość może tylko dodawać nam niepotrzebnego tekstu, a ważne jest pozostać konkretnym! 

Zamiennik CV

LinkedIn w branży IT to kompletny must-have. Staraj się mieć zawsze aktualny profil, aby nie ominęły Cię nowe możliwości. W CandidFuture CV może być zastąpione linkiem do aktywnego profilu! Zobacz jak stworzyć atrakcyjny profil na LinkedIn.

About the Authors

Natalia ?‍⬛

- LinkedIn

Doświadczony Tech Sourcing Partner i Candidowy Spec od marketingu. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i wskazówkami z programistami, którzy myślą o zmianie. Aktualnie wkracza w świat Employer Brandingu i Marketingu Rekrutacyjnego.